LYS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

LYS sonuçları açıklandı. 6 Temmuz 2015 tarihinden itibaren adaylar sınav sonuçlarına göre tercih yapabilecek. Peki, tercihler ne zamana kadar yapılacak? Adaylar tercihlerini nereden yapacak? Tercihler en son ne zamana kadar kabul edilecek?

LYS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?
KAMUDAN-Heyecanla beklenen LYS sonuçları açıklandı. Adaylar puanlarına en uygun yerde eğitim alabilmek için tercihlerini en iyi şekilde yapmak istiyor. Tercihlerin nasıl ve ne hangi zaman aralıklarında yapılacağı merak konusu oldu. Adayların bu sene 7/24 bilgi alabilmeleri amacıyla mobil uygulamadan da gelişmeleri takip etmesi sağlanacak.
 
ADAYLAR 3 GRUBA AYRILIYOR
ÖSYM kılavuzunda puanlarına uygun yerlere yerleşmek isteyenler 3 grupta toplanıyor.
Bunlar;
a) 2015-YGS'ye girip 140 veya daha fazla puan alanlardan sınavsız geçiş hakkı bulunmayanlar,
b) 2015-YGS'ye girip 140 veya daha fazla puan alanlardan aynı zamanda sınavsız geçiş hakkına da sahip olanlar,
c) Sadece sınavsız geçiş hakkı bulunanlar.
 
2015 Üniversite taban puanları açıklandı
Hangi grupta ve nerelere yerleşebileceğini öğrenen adaylar, ÖSYM’den gelen açıklamalara göre üniversite tercihleri 6-14 Temmuz tarihlerinde ÖSYM’nin tercih kılavuzu ile birlikte, online ve bireysel olarak yapılabilecek. Bu işlem için adaylar Aday İşlemleri Sistemine TC Kimlik numarası ve aday şifresi ile birlikte giriş yapıp tercihlerini kendileri yapacaklar. ÖSYM başvuru merkezleri bu işlemi gerçekleştirmeyecek. Tercihler en son 14 Temmuz Saat 23.59’da yapılabilecek ve tercih süresi uzatılmayacak. Bu nedenle öğrencilerin sistemde oluşabilecek muhtemel yoğunluk ve sebep olabileceği tıkanıklıktan dolayı tercihlerini son güne bırakmaması öneriliyor.
Sonuçların en geç 2015 Temmuz ayının son haftası içerisinde açıklanması bekleniyor.

Aday İşlemleri Sistemine girmek için tıklayınız

ÖSYM 2015 tercih kılavuzuna girmek için tıklayınız

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER