ÜNİVERSİTE TERCİH KILAVUZUNDA NELER DEĞİŞTİ?

Üniversite tercihleri 6 Temmuz’da başlıyor. ÖSYM, adayları 1 Temmuz’da yayımlanan kılavuza göre tercih yapmalarını istedi.

ÜNİVERSİTE TERCİH KILAVUZUNDA NELER DEĞİŞTİ?

Tercihler 6-14 Temmuz tarihleri arasında, kılavuzdaki kurallara göre ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapılacak. Kılavuzda geçen yıla göre bazı değişiklikler yapıldı. Final Dergisi Dershaneleri’nden Celil Vardar, değişiklikleri şöyle sıraladı: “Hukuk fakültesine, işletme ve iktisat programlarına girişte kullanılan TM-2 puanı yerine psikoloji, felsefe, sosyoloji gibi programlara girişte dikkate alınan TM-3 puanı ile girilecek. Hukuk fakültesine girişte, matematik- geometri testlerinin ağırlığı yüzde 30’dan yüzde 23’e düşürüldü. Türk dili ve edebiyatı ile coğrafya-1 testlerinin ağırlığı da yüzde 30’dan yüzde 37’ye yükseltildi. 7 tane 2 yıllık, 25 tane de 4 yıllık olmak üzere toplam 32 yeni program açıldı. Müzecilik, film tasarımı ve yazarlık, spor yöneticiliği, uçak ve uzay mühendisliği, maden ve cevher hazırlama mühendisliği gibi programlar yeni açılanlar arasında yer alıyor. Kapanan bölümler arasında el sanatları tasarımı ve üretimi, enformasyon teknolojileri, genetik ve biyoinformatik, grafik gibi bölümler de var.”

Puan türü değişen bölümler ve yeni türleri

Aile ve tüketici bilimleri-TM-3, Bilgi ve belge yönetimi- TM-3, Bilim tarihi-TM-3, Gastronomi ve mutfak sanatları (mtok)-TS-1, Grafik tasarımı-TM-2, Hukuk- TM-3, Moda tasarımı (fak)-TM-2, Moda ve tekstil tasarımı-TM-2, Rekreasyon yönetimi (mtok)-TS-2, Seyahat işletmeciliği ve turizm rehberliği (mtok)-TM-1 Takı tasarımı (fak)-TM-2, Turizm işletmeciliği (mtok)-TM-1

Aday İşlemleri Sistemine girmek için tıklayınız

ÖSYM 2015 tercih kılavuzuna girmek için tıklayınız

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER