YÖK'TEN İKİNCİ ÖĞRETİMLERE DERS DÜZENLEMESİ

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı Özgecan Aslan cinayeti sonrası ikinci öğretim ders saatleriyle ilgili gelen şikayetler üzerine konuyu tekrar ele aldı.

YÖK'TEN İKİNCİ ÖĞRETİMLERE DERS DÜZENLEMESİ
YÖK'ten yapılan açıklamada özellikle kız öğrencilerden gelen ikinci öğretim derslerinin başlama ve bitiş saatlerine ilişkin şikayetler ve ders saatlerinin yeniden düzenlenmesine yönelik talepler göz önüne alınarak; ikinci öğretim derslerinin birinci öğretim derslerinin hemen ardından başlayabileceği ve gerektiğinde haftasonlarına ders konularak ders saatlerinde düzenleme yapılabileceği açıklandı.
 
İşte Yüksek Öğretim Kurumu'ndan yapılan o açıklama:
 
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına, ikinci öğretim programlarında öğrenim gören özellikle kız öğrencilerimizden gelen, ikinci öğretim derslerinin başlama ve bitiş saatlerine ilişkin şikâyetler ve ders saatlerinin yeniden düzenlenmesine yönelik talepler üzerine konu tekrar tarafımızca ele alınmıştır. 
 
Üniversitelerde ikinci öğretim ders saatlerine ilişkin yaşanılan sorunların değerlendirilmesi neticesinde; öğrencilerin durumları ve görüşleri de dikkate alınarak “birinci öğretim derslerinin bitimini takiben ikinci öğretim derslerine başlanabileceği, gerektiğinde hafta sonları da ders konulması suretiyle ikinci öğretim ders saatlerinin üniversiteler tarafından düzenlenebileceği” sonuç ve kanaatine varılmıştır.
 
İkinci öğretim dersleri için herhangi bir başlangıç saati belirtilmeyerek, birinci öğretimin derslerinin bitimini müteakiben olmak kaydı ile ikinci öğretim derslerinin başlangıç saatlerinin belirlenmesi konusu yükseköğretim kurumlarımıza bırakılmıştır. 
Yükseköğretim kurumlarımızın bu ve buna benzer konularda tasarrufta bulunabilmelerinin yolunu -tedrici olarak- açmanın doğru olduğunu düşünmekteyiz.
 
Yükseköğretim Kurulu olarak, önceliğimiz öğrencilerimiz ve onların huzurlu, mutlu bir şekilde iyi eğitim almalarını sağlamaktır. Almış olduğumuz bu kararın bütün öğrencilerimiz için hayırlı olmasını dileriz.
 
Kamuoyuna önemle duyurulur.
Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER