YURDA YERLEŞEMEYEN ÖĞRENCİLERE İYİ HABER

Gençlik ve Spor Bakanlığı, yurt sıkıntısı yaşayan öğrencileri mutlu edecek adımlar atmaya devam ediyor

YURDA YERLEŞEMEYEN ÖĞRENCİLERE İYİ HABER
17-25 Aralık tarihlerinde hükümete yönelik olarak yapılan operasyondan sonra cemaate ait yurtlardan ayrılan öğrenciler ile bu sene yeni kayıt yaptıracak öğrencilerin birçoğu kalacak yer bulma sıkıntısı yaşadığı iddia edildi. Birçok öğrenci velisi, bu süreçten sonra çocuklarının Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Müdürlüğü'ne ait yurtlarda barınması için çaba sarf ederken, yetkililerden yardım istedi. 

"ÖĞRENCİLERİ DIŞARIDA BIRAKMAYACAĞIZ"
Konuyla ilgili olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan yapılan açıklama ise öğrenci ve velilerin yüreğine su serpti: 
“Geçen sene 87 bin olan yatak kapasitesini 27 bin daha artırdık. Bu ay ve 31 Aralık 2014'e kadar da kapasiteye artırmaya devam edeceğiz. Devletin imkanları el verdiği sürece öğrencileri dışarıda bırakmayacağız. Bakanlık olarak aile ve öğrencilerimizin mağdur olmaması için gece gündüz çalışıyoruz.”

BAKANLIKTAN iLK UYGULAMA
Gençlik ve Spor Bakanlığı bu sene ilk defa bir uygulamaya giderek, yurtlara yerleştirilecek öğrenci ve ailelerinin maddi durumunu sorgulatarak asıl ve yedek listeleri oluşturdu. Yani bir velinin aldığı maaş; sahibi olduğu otomobil, araç, arsa ya da daireye bakılarak listeler hazırlandı. 

SÜREKLİ BİR İŞTE ÇALIŞAN ÖĞRENCİ YURTLARDA KALAMAYACAK
Bunun dışında yurtta barınacaklar, en az asgari ücret düzeyinde ücretle sürekli bir işte çalışamayacaklar veya sürekli geliri olamayacak. Başka bir deyimle bir işte sürekli olarak çalışan öğrenci KYK yurtlarında kalamayacak. 
Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre; Gençlik ve Spor Bakanlığı gerek kiralama yoluyla gerekse yatırımlar kanalıyla yeni yurtlar açtı ve 27 bin kişilik bir kapasite artışı yaptı. 

OCAK 2015'E KADAR CİDDİ BiR KAPASİTE ARTIŞI OLACAK
-Bakanlığa 22 yeni yurt binası teslim edildi ve bu ay kapasite artımı yapılacak. Aynı şekilde 31 Aralık 2014 tarihine kadar yurtlarda ciddi sayılabilecek yatak artışı olacak ve böylece yedek listede olan öğrenciler yurtlara yerleştirilecek. 
-Şu ana kadar yurtlarda 125 bin kişinin yerleştirilmesi için yatak kapasitesi belirlendi. Geçen sene açılan yatak sayısı 87 bindi.
-440 bin başvuru oldu. Bunun 55 bini geçersiz sayıldı. Öğrencilerin yüzde 76'sı kayıt yaptırdı. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerden önce yaptığı mitinglerde cemaat yurtlarında kalan öğrencilere hitaben "Bunların zulmüne siz asla muhatap etmeyeceğiz” açıklaması ışığında çalışma yürüttüklerini dile getiren bakanlık yetkilisi, Mart ayından bu yana Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç ile bakanlık yetkililerin çok ciddi çalışmalar yürüttüğünü, önümüzdeki aylarda da öğrencilerin barınma ihtiyacını giderecek yatırımların artacağını sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2014, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bahadır ÇELİK
Bahadır ÇELİK - 9 yıl Önce

Sayın Bakanım,Saygılar. Ben Yiğenimi KArabük Üniversitesine kayıt ettirdim,yurt 1400 yedek geldi.Özel yurtlar Akrabük' sarmış adete,1 aylık ücretler 500 tl den başlayıp,710 tl kadar yurt ücretleri var.KYK nın 156 öğrenci kadar yeri olduğunu söylediler.KYK da daha önce MİSAFİR öğrenci alınıyordu şimdi oda kaldırılmış.BU çocuklar ister istemez özel yurtlarda kalmaya mecbur kalıyorlar.Sayın Başbakanımız,şimdi Cumhurbaşkanımız gerekirse öğrencilerimiz yıldızlı otellerde misafir edeceğiz demişlerdi.Yakında üniversite açılacak ama biz hala öğrencimize kalacak yer,yurt bulamadık.KARABÜK'teki içler acısı yurt durumunu yerinde görmesiniz,aileler ve öğrencilerin çektiği,canından bezdiği durumu yakından görsenizde bir el atı verseniz.Yıldızlı otelde değil sadece kalacak bir yurt istiyoruz.İyi günler.Saygılar

salih akın
salih akın - 9 yıl Önce

valla babam emekli kredili bir arabası var ve kardeşim istanbulda 5000 lerde yedek nasıl olacak bu anlamış değilim adanadan istanbula git nerde kalacağını bilme,iyide kime sığınacağız,kiminle muhatab olacağız,mecbur kalıyoruz anlayacağınız,kiralar malum,,torpili bulan yerleşiyor şahit oldum,yalan falan yok aynen öyle,,bide kız cocuğu,ablasıda istanbulda okuyor bide okullar farklı tabi ama o yurtta kalıyor,kara kara düşünüyorum,,

SIRADAKİ HABER