55 BİN ATAMA İÇİN BASIN AÇIKLAMASI

Atanmayı bekleyen öğretmen adayları, Ağustos ayında 55 bin öğretmen atanması konusunda basın açıklamasında bulundu

55 BİN ATAMA İÇİN BASIN AÇIKLAMASISayın basın mensupları, 
Bir sosyal paylaşım sitesinde aynı sıkıntıları yaşayan öğretmenler olarak birleştik ve yıllardır atama bekleyenlerle yeni mezunlar olarak neredeyse 300 bin öğretmenin sesi olarak buradayız.
 
Milli Eğitim Eski Bakanı Nimet Çubukçu, aralık ayında TRT’ye verdiği röportajda bundan sonra her yıl tek bir atama dönemi olacağını ve ağustosta 55 bin kadrolu atama yapılacağını söyledi.
 
300 bin öğretmenin mağduriyetinin bir nebze giderileceğini düşündüğümüz bu açıklama sonrasında ocak ayında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, öğretmen atamalarına 40 bin kadro için bütçe ayrıldığını söyledi ve haziran ayında da bu bütçeden 30 bin atama yapıldı ve ağustos için 10 bin atama kaldığı gerçeği ile yüzleştik. Kısaca, mağduriyetimizin giderileceği açıklanırken daha da mağdur edileceğimiz bir senaryonun içine düştük! 
 
Haziran atamasına bahane olarak 2010 KPSS mağduriyeti gösterilse de 2011 için verilmeyen kadroların çok daha büyük mağduriyetlere sebep olacağı görmezden gelinmektedir. 
 
Üstelik 2010 yılında soruların servis edildiğinin bilinmesine rağmen yasal bir işlem yapılmadığı halde 2011 için ayrılan kadronun çoğu seçim öncesinde kullandırılarak öğretmenlerin geleceği bir seçim yatırımına dönüştürülmüştür. 
 
Bakın geçen yıl verilen sözler üzerine öğretmenler neler yaptı:
*Nimet Çubukçu’nun sözlerine inanarak ayda 500 lira aldığı ücretli öğretmenlikten, 
*haftanın yedi günü çalıştırıldığı ama karşılığında saygı bile görmediği dersanelerden, 
*her şartta öğrenciye sınıf geçirilmeli teziyle öğretmenine baskı kuran özel okullardan ayrılan pek çok öğretmen var. 
*Birçok öğretmen de senelerdir hazırlandığı KPSS’den, açılmayan kadrolar nedeniyle umudunu kesmek üzereyken 55 bin atamada bir şansım olacaktır diye düşünerek yeniden sınava girmeye karar verdi. 
*Ayrıca ailesini karşısına almak, 
*evlilik planlarını, 
*askerliğini, 
*kariyerini, 
*kısacası hayatını ertelemek suretiyle bu söze güvenerek dişinden tırnağından artırdığı ya da ailesinden, çevresinden borç aldığı parayla KPSS kursuna yazılan binlerce öğretmen var. 
Tüm bu insanların hayalleri ve umutları bu kadar ucuz olamaz! 
 
Ağustos ataması sadece eski mezunlar için değil, henüz hayatlarının başında yeni mezun olacak öğretmenler için de hayati bir meseledir. Çünkü eğitim, öğretmenlerin özel sektörün içinde ya da devlet okullarında ücretli öğretmen statüsünde kölelik şartlarında çalıştırmaktan çok daha ciddiyetle ele alınması gereken bir meseledir. Mesleğinin başındaki genç öğretmenlerimizin ve senelerdir mağdur olan bizlerin, bu kölelik çarkında daha fazla kullanılmamızın engellenmesi, ancak devletin öğretmen ihtiyacını mesleğin gerçek mezunlarına istihdam sağlamasıyla kapatarak gerçekleşecektir. 
 
Yeni bakanımızdan talebimiz tüm bu mağduriyetleri acilen giderecek önlemler almasıdır. Bunun için ilk büyük sınavı, öğretmen atamalarında göstereceği hassasiyetidir. 55 bin alım, bütün sorunu çözmeyecektir, ancak bakanımızın sorun çözmek için iyi niyetini gösterecektir. Bu nedenle öncelikli isteğimiz bu iyi niyetin göstergesi olarak Ağustosta 55 bin kadrolu öğretmen atamasının gerçekleştirilmesi ve aralık ve şubat dönemlerinde de iyi sayılarla atamaların devam etmesidir.
 
Daha çok öğretmenin intihar etmemesi için, Gelecek nesillerin alanında uzman, iyi öğretmenler tarafından yetiştirilmesi için,Yıllardır atama bekleyip branşlarına kadro açılmayanlar için,Eğitimin, ücretli kölelik sistemden kurtulması için,
2010 KPSS mağduriyetinin üstüne aynı mağduriyetlerin tekrarlanmaması için,
2011’de yeni mezun olanların şanslarının ellerinden alınmaması için,
Başta Başbakanımız,Bakanımız ve tüm sorumlular üstlerine düşeni yapmalı ve ağustosta 55 bin alım için bir an evvel çalışmalara başlayıp resmi ağızlardan bu atama sayısı duyurulmalıdır.
Saygılarımızla 
Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
abdullah
abdullah - 8 yıl Önce

İnşaallah yeterli öğretmen atansın,öğretmenlerimiz de bu vatan/milletimiz için elinden gelenin en iyisini yapsın ve geleceğimiz çok daha iyi olsun dilerim.

SIRADAKİ HABER