Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ÇEDES Açıklaması!

ÇEDES Projesi tüm okullara girmiş vaziyette. Milli Eğitim Bakanlığı tepkilerin odağında olan ÇEDES Projesine ilişkin açıklama yaptı. MEB, Diyanet görevlilerinin veli izin belgesiyle öğrenciler ile etkinlikler yapabildiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ÇEDES Açıklaması!

ÇEDES Projesiyle öğrencilerin yararına olduğu düşünülen faaliyetler arasında cami ziyaretleri, mezar başında ağıt etkinlikleri yer alıyor. Haliyle eğitim dünyası ve veliler bu projeye tepkisini gösteriyor. Tepkilerin odağındaki projeye Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklama geldi.

MEB, Diyanet görevlilerinin okullarla ve velilerle koordineli bir şekilde çalıştığını söyledi. Türkiye Gazetesi'ne konuşan MEB kaynakları konuya ilişkin soruları cevapladı.

VELİ İZİN BELGESİYLE PROJE YAPILIYOR

"Projeye katılım zorunlu olmamakla birlikte, tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak veli izin belgesiyle öğrenciler değerler kulübüne katılabiliyor.

Projede kamuoyuna yansıtıldığı gibi DİB görevlilerinin sınıf içi faaliyetlerde bulunması söz konusu değil. Ayrıca DİB tarafından okullara herhangi bir atama yapılmıyor. Değerler kulübü öğretmeni için din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olma zorunluluğu bulunmuyor. Her branştan öğretmen değerler kulübünde yer alabiliyor. Proje çerçevesinde okullarda manevi danışman görevlendirilmesine yönelik herhangi bir şart söz konusu değil.

Okullardaki öğretmenlerin yetersiz olduğu veya devre dışı bırakıldığı gerçeği yansıtmıyor. Okul dışında yapılan etkinliklerde GSB ve DİB görevlisi değerler kulübü öğretmeni ile koordineli etkinlik planı yapıyor. ÇEDES ile huzurevi ve tarihî mekân ziyaretleri gerçekleştiriliyor. Sportif müsabakalar tertip ediliyor. Böylece sosyal sorumluluklarını bilen, sanata ve spora yönelik ilgi ve yeteneklerini keşfeden, medeniyet değerlerine sahip çıkan, evrensel düşünen, çağı yakalayan, millî, manevi, insani, ahlaki ve kültürel değerleri önemseyen, insan, şehir, kültür ve medeniyet arasındaki ilişkiyi kurabilen bireyler yetiştirilmesine katkı sağlanması amaçlanıyor."

Halk TV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER