AK PARTİ'DE BAŞBAKAN ANKETİ

AK Parti, başbakanlık koltuğuna da oturacak yeni genel başkanı için kapalı zarf yöntemiyle temayül yoklaması yapacak. Parti yönetimi, yarın il ve belediye başkanlarının, salı günü de bakan ve milletvekilleri ile MKYK üyelerinin tercihlerini alacak.

AK PARTİ'DE  BAŞBAKAN ANKETİ
Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın haberine göre aynı yöntem, 22 Mayıs’taki olağanüstü kongrede görevini devredecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun genel başkanlığa geliş sürecinde de uygulanmıştı. Kapalı zarf yöntemiyle yapılan temayül yoklamasının sonuçlarına ilişkin ayrıntılar verilmemiş, sadece Davutoğlu’nun önde çıktığı bilgisi paylaşılmıştı. Yarın ve salı günü yapılacak temayül yoklamalarında da aynı yöntemin uygulanması bekleniyor. Parti kulislerinde yeni genel başkan konusunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın etkili olacağı konuşuluyor.
 
İSMİ ŞAHİN AÇIKLAYACAK
 
Davutoğlu’ndan görevi devralacak yeni genel başkanın kamuoyuna ise en geç cumagünü açıklanması bekleniyor. Bu açıklamayı Başbakan Davutoğlu yerine partinin iki numaralı ismi, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in yapması bekleniyor. Şahin, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığını da açıklayan isimdi.
 
VEDA TURLARI SÜRECEK
 
Davutoğlu’nun veda ziyaretlerini, Erdoğan’a yapacağı ziyaret ile sonlandırması bekleniyor. Davutoğlu’nun bu hafta, kendisini takip eden basın mensuplarıyla da bir yemekte buluşarak veda etmesinin planlandığı belirtiliyor. Davutoğlu’nun 22 Mayıs’taAK Parti Kongresi’nde 3 ve 5 Mayıs’ta çizdiği çerçevede kısa bir konuşma yapması planlanıyor. Kongrenin davetiyeleri de dağıtılmaya başlandı. Olağanüstü kongrede davet edilecek büyükelçi ve misyon şeflerinin arasında Rusya, İsrail, Suriye ve Mısırbulunmuyordu. Bangladeş de Cemaat-i İslami Partisi lideri Motiur Rahman Nizami’nin idamının ardından listeden çıkarıldı.
 
Hürriyet
 
Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2016, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER