65 Yaş Üstü Kişiler de Siber Zorbalığa Maruz Kalıyorlar

İletişim Uzmanı ve Sosyal Medya Danışmanı Nurhan Demirel, yapmış olduğu açıklamada, dijitalleşmenin hayatı tümüyle etkilediğini, gün geçtikçe genç yaşlı demeden herkesin dijital dünyada yerini aldığını söyledi.

65 Yaş Üstü Kişiler de Siber Zorbalığa Maruz Kalıyorlar

Çocuklar ve gençler kadar artık yaşlıların da dijital dünyanın bireyi haline geldiklerini söyleyen Demirel, Yaşlılar sonradan dahil oldukları bu ekosisteme ayak uydurmakta zorlanıyor, siber suçların ve siber zorbalığın mağduru oluyorlar.

Özellikle emeklilerin hayatlarındaki boşluğu doldurmak için internette daha çok vakit geçirdiklerini belirten Demirel, yaşlıların sanal dolandırıcılıklara karşı daha savunmasız olduklarını dile getirdi.

Demirel, finansal dolandırıcılıklara daha çok maruz kalan 65 yaş üstü kişilerin, kendisini polis, jandarma, milletvekili ya da resmi yetkili olarak tanıtan kişilere karşı aldanma eğilimi içinde olduklarını söyledi.

Yaşlıların, banka ya da telekom operatörlerinin adı kullanılarak gönderilen fatura süsü verilmiş tuzak elektronik postaların içindeki linkleri tıkladıklarında başlarına gelebilecek olaylar konusunda farkındalıklarının düşük olduğunu dile getiren Demirel, bu nedenle dijital dünyada nasıl davranmaları gerektiği konusunda muhakkak bilinçlendirilmeleri gerektiğini söyledi.

Demirel, bazı ülkelerde yaşlılara ihtiyaç duydukları bilgileri sağlayan özel web siteleri oluşturulduğunu söyleyerek, Türkiye'de de yaşlılara özel, bilgilendirici ve onların hayatlarını kolaylaştıran dijital uygulamaların hayata geçirilmesini istedi.

Yaşlı internet kullanıcılarının hem sanal dolandırıcılıklara hem de siber zorbalığa maruz kaldığını söyleyen Demirel, Türkiye'de 28 milyondan daha çok kullanıcısı olan TikTok'ta yaşlıların da eğlenceli mizansenlerden oluşan videolar paylaştıklarını, bu paylaşımlara gençlerin yazdığı olumsuz yorumlar sebebiyle sanal zorbalığa maruz kalıyorlar.

Özellikle yaşlıların dans ettiği, eğlendiği videoların olumsuz yorum yağmuruna tutulduğunu söyleyen Demirel, bu yorumların bazen hakarete kadar vardığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2019, 22:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER