Amerikan Başkanı Donald Trump’tan Yüksek Mahkemeye Kadın Aday Açıklaması

Amerikan Başkanı Trump, Kuzey Carolina eyaletinde yapacağı seçim mitingi için Beyaz Saray'dan ayrılırken basın mensuplarına gündemi değerlendirdi.

Amerikan Başkanı Donald Trump’tan Yüksek Mahkemeye Kadın Aday Açıklaması

Amerikan Başkanı Trump, dün yaşamını yitiren Yüksek Mahkeme Yargıcı Ruth Bader Ginsburg'ün yerine yeni adayın belirlenmesi sürecine herkesin saygı duyması gerektiğini söyledi.

Daha önce de birçok başkanın seçim yılında mahkemeye aday gösterdiğini hatırlatan Trump, "Sürecin çok hızlı olabileceğini düşünüyorum. Bize oy veren milyonlarca insanın bize verdiği bir hak ve sorumluluk bu. Adayımın büyük ihtimalle bir bayan olacağını söyleyebilirim. Gelecek hafta muhtemelen açıklayabiliriz."

Mahkemenin liberal yargıçlarından Ginsburg, 87 yaşında pankreas kanserinden dün yaşamını yitirmişti.

Trump, TikTok anlaşmasını imzalayacak

ÖTrump, Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok'un Amerika'daki kolunun Walmart-Oracle ortaklığında satın alınmasına dair yapılması muhtemel anlaşmayı imzalayacağını duyurdu.

Trump, "Böyle bir anlaşma ülkemiz için iyi olacak, hem de ulusal güvenliğimizi koruyan bir anlaşma yapılmış olacak."

Amerikan Başkanı Trump, 3 Ağustos'tarihinde yapmış olduğu açıklamada, Amerika'daki kolu herhangi bir Amerikan şirketine satılmadığı takdirde Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok'u yasaklayacağını duyurmuştu.

Trump, 6 Ağustos'tarihinde ise Amerika'lı kişi ya da kuruluşların Çinli şirketlere ait sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat ile herhangi bir iş yapmasını yasaklamaya yönelik 2 kararname imzalamıştı.

Trump'a gönderilmek istenen zehirli bir mektup ele geçirildi

Trump adına Beyaz Saray'a gönderilen ve içinde ölümcül zehirler arasında gösterilen "risin" maddesi bulunan bir mektup ele geçirildi.

Amerika basınında yer alan haberlere göre, paketin geçen hafta Beyaz Saray'a gönderildiği ve üzerinde alıcı olarak Trump'ın isminin yer aldığı söylendi.

Söz konusu mektuba dair Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Başkanı korumakla görevli Gizli Servis'in soruşturma başlattığı kaydedilirken, teyitli amaçlı yapılan iki test neticesinde risin maddesinin doğrulandığı bildirildi.

Mektubun Washington'da bulunan bir postahanedeki kontrol işleminde fark edildiği ve Beyaz Saray'a ulaşmadığı belirtildi.

Konuya dair Amerika medyasına yazılı bir açıklama yapan FBI, "Gizli Servis ve Amerika Postahane Servisinin katılımıyla ele geçirilen mektuba dair ortak bir soruşturma yapıyoruz. Şu an kamu güvenliğini tehdit eden bir durum söz konusu değil."

Toz, duman ya da asit şeklinde gönderilebilen risin maddesi, mide bulantısı, kusma ve mide ile bağırsakta iç kanamaya, karaciğer, dalak ile ve böbrek yetmezliğine ve dolaşım sistemin çökmesine sebep olarak ölüme sebebiyet vermekte.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER