Vatandaş borçtan kurtulamıyor: İcra dosyalarında yüzde 60'lık artış

28 Mayıs seçimlerinin ardından yeni yönetim tarafından ekonomide atılan adımlara karşılık sorunlar devam ediyor. Her geçen gün vatandaşın borcu da giderek katlanıyor. CHP'li Öztunç, vatandaşların borç yüküne dikkat çekerek "1 Ocak- 1 Eylül 2023 tarihleri arasında icra dairelerine gelen yeni dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 58,9 oranında artarak 9 milyon 307 bin oldu" ifadelerini kullandı.

Vatandaş borçtan kurtulamıyor: İcra dosyalarında yüzde 60'lık artış

Yüksek enflasyon ve maliyetler karşısında vatandaşların alım gücü giderek düşüyor. Buna karşılık vatandaşlar günlük yaşamını sürdürebilmek adına geçici çözümlerle borçlanma yolunu tercih ediyor. CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, vatandaşların kredi borçları ve icra dosyalarıyla ilgili açıklama yaptı.

Vatandaşların geliriyle temel giderlerini karşılayamadığını, bu nedenle de borçlarının artığını ifade eden Öztunç, ekonomik sorunları ve yüksek enflasyon nedeniyle vatandaşların bankalara borçlanmaya mecbur kaldığını belirterek iktidarın ekonomi politikalarını eleştirdi.

Vatandaşların, bankalar ve finans kuruluşlarına olan bireysel kredi ve kredi kartı borç bakiyesinin 18 - 25 Ağustos haftasında 40,5 milyar lira artarak 2 trilyon 374 milyar liraya kadar yükseldiğini belirten Öztunç, “Yılbaşından bu yana tüketici kredileri yüzde 31,6 oranında artarak 1 trilyon 474 milyar liraya, kredi kartı borç bakiyesi ise yüzde 98 oranında artarak 901 milyar liraya yükseldi. Ayrıca vatandaşların TOKİ’ye 46 milyar liralık taksitli konut borcu bulunuyor” dedi.

ÖDENEN FAİZ 172 MİLYAR TL'YE YAKLAŞTI

Vatandaşın gelirinin, kredi ve kredi kartı borçlarına gittiğini söyleyen Öztunç, vatandaşların bankalar ve finans kuruluşlarına olan bireysel kredi ve kredi kartı borç bakiyesi bir hafta içinde arttığını kaydederek, “18 - 25 Ağustos haftasında tüketici kredilerinde 15,5 milyar, kredi kartı borç bakiyesinde ise 25 milyar liralık artış yaşandı. Vatandaşın bankalara ödediği faiz 171.2 milyar TL’ye ulaştı” dedi.

1kapak-009.jpg

2,5 AYDA 2 MİLYON 24 BİN İCRA DOSYASI

16 Haziran – 1 Eylül tarihleri arasında günlük ortalama 26 bin yeni dosyanın icra dairelerine gelirken 2,5 ayda toplam 2 milyon 24 bin yeni dosyanın geldiğine dikkat çeken Öztunç şunları söyledi:

“1 Ocak- 1 Eylül 2023 tarihleri arasında icra dairelerine gelen yeni dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 58,9 oranında artarak 9 milyon 307 bin oldu. UYAP üzerinden açılan ve icra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı 21 milyon 708 bin. İcralık olmayan vatandaş sayısı neredeyse parmakla gösterilecek hale geldi. Yurttaşların satın alma güçleri ve yaşam standartları geriledi.”

Karar Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2023, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER