500 BİN KİŞİYE MAAŞ MÜJDESİ

Son Torba Kanun kapsamında muhtaç aylığı ve malulen emeklilikte yapılan düzenlemelerle yüz binlerce kişi 1 Eylül’den itibaren yeni maaş almaya başlayacak.

500 BİN KİŞİYE MAAŞ MÜJDESİ
Son Torba Kanun kapsamında muhtaç aylığı ve malulen emeklilikte yapılan düzenlemelerle yüz binlerce kişi 1 Eylül’den itibaren yeni maaş almaya başlayacak.

Yeni kanunla aylık geliri 244 liradan az olanlar artık muhtaç kabul edilecek. Sadece 65 yaşından büyükler değil, bakıma muhtaç çocuğu olan aileler ile 18 yaşından büyük engelliler de bundan yararlanabilecek.

SÜREKLİ HASTAYA EMEKLİLİK

Malulen emeklilikte yapılan düzenlemelerle de birçok mağduriyet giderilecek. Organ nakli olanların malullük aylığı kesilmeyecek. Tek tarafı felçlilere ve kronik rahatsızlıkları olanlaramalullük aylığı bağlanacak.

SOSYAL GÜVENLİK UZMANI SADETTİN ORHAN YAZDI

Yıllık izin sebebiyle köşe yazılarımıza kısa bir ara versek de çalışma hayatı ve sosyal güvenliğin gündemi hız kesmedi. Torba Kanun'dan yönetmeliklere kadar çalışanları ve emeklileri yakından ilgilendiren pek çok düzenleme yürürlüğe girdi. Söz konusu düzenlemelerin satır aralarında yüz binlerce insanımıza yeni maaş imkânı sağlayan hükümler bulunuyor.

Muhtaçlık aylığı kolaylaştı

Son Torba Kanun kapsamında, halk arasında muhtaçlık aylığı olarak bilinen 65 yaş aylığında, muhtaçlar lehine düzenleme yapıldı. Daha önce aylık geliri 125 liranın altında olanlar muhtaç sayılırken, bundan sonra 244 liradan az geliri olanlar muhtaç kabul edilecek. Yapılan değişiklikten sadece 65 yaşından büyük vatandaşlar değil, bakıma muhtaç çocuğu bulunan aileler ile 18 yaşından büyük engelliler de yararlanabilecek.

Malullük kapsamı genişliyor

Yine binlerce vatandaşımızı ilgilendiren bir diğer değişiklik de malulen emeklilik konusunda yapıldı. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan yeni yönetmelik hasta vatandaşlar için malulen emekliliği kolaylaştırırken, aynı zamanda yıllardır devam eden pek çok problemi de çözmüş oldu. Bunlardan birkaçını sıralayacak olursak:

- Böbrek, kalp ve karaciğer gibi organ nakli olan vatandaşın malullük aylığı kesilmeyecek.

- Sara hastalarına da malullük aylığı bağlanacak.

- Malulen emeklilik talebinde bulunan vatandaşın farklı kronik rahatsızlıklarının tamamı göz önünde bulundurularak aylık bağlanmasına karar verilecek.

- Tek taraflı felçlilere de malullük aylığı bağlanacak.

Yapılan düzenleme 1 Eylül 2013 itibariyle yürürlüğe girmiş olacak. Daha önce talebi reddedilen vatandaşlar bu tarihten sonra SGK'ya başvurabilecek.

Gerek muhtaçlık aylığında gerekse malulen emeklilik konusunda yapılan değişikliklerle birlikte yaklaşık 500 bin muhtaç, engelli ve hasta vatandaşın aylığa kavuşması mümkün olacak.

1 Ocak'ta İSG kapsamındasınız

Soru: Sadettin Bey, ben yirmi işçinin çalıştığı bir demir ferforje imalatı işyeri sahibiyim. İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası kapsamında şu an yerine getirmemiz gereken bir yükümlülük var mıdır? Bir ertelemeden söz ediliyor. Acaba biz de erteleme kapsamında mıyız? Nevzat T.

Cevap: İşyeriniz tehlike sınıflandırmasında 'çok tehlikeli' sınıfta yer almaktadır. Buna göre 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle işyerinizde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmeniz gerekiyor. Bu kapsamda kişilerle sözleşme yapabileceğiniz gibi ortak sağlık güvenlik birimlerinden de hizmet alabilirsiniz. Ancak bu tarihten önce işyerinizde risk değerlendirmesi, acil durum ve yangın planlarını yaptırmanız ve çalışanlarınıza iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldırmanız gerekiyor.

Toplam hizmete bakılır

Soru: Sadettin Bey, ben 1996 Şubat ayında ilk defa sigortalı oldum. Son işyerimde dokuz yıldır çalışıyorum. 15 yıl ve 3.600 günü dolduranların kıdem tazminatına hak kazandıkları söyleniyor. Acaba bu sürelerin tamamı aynı işyerinde mi geçmelidir? Yoksa birden fazla işyerinde çalışmış olanlar da tazminat alabilirler mi? Ersin M.

Cevap: Değerli okurum, 8.9.1999 tarihinden önce sigortalı olanlar, ilk sigorta giriş tarihinin üzerinden 15 yıl geçmesi ve 3.600 günü doldurmaları halinde kıdem tazminatına hak kazanırlar. Bu sürelerin aynı işyerinde geçmesi gerekmez ancak son işyerinde bir yılın dolması gerekir. (Bugün)
Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2013, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER