TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay'dan kamu işçisine ek zam açıklaması: Üç lira verilip dört lira geri alınıyor

Artan enflasyon ve hayat pahalılığıyla beraber işçi maaşları da yüksek enflasyon karşısından değer kaybetmeye devam ediyor. Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'nün imzalandığı dönemde bir hayli yüksek olan oranların yüksek enflasyon nedeniyle eridiğini belirten TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, "Kamu işçisinin ücretleriyle ilgili düzenlemeye ihtiyaç var. Bunun adına 'ek zam' mı dersiniz, 'iyileştirme' mi dersiniz. Bu yönde bir adım atılmalı." dedi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay'dan kamu işçisine ek zam açıklaması: Üç lira verilip dört lira geri alınıyor

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, kamudaki 700 binden fazla işçinin 2023-2024 dönemindeki mali ve sosyal haklarının belirlendiği Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'nü mayıs ayında imzalandıklarını hatırlatarak, o dönemde yüksek olan sözleşmedeki oranların yüksek enflasyon nedeniyle eridiğini söyledi.

TÜRK-İŞ Kamu Koordinasyon Kurulu'nu toplayarak kayıpların giderilmesi için harekete geçtiklerini söyleyen Atalay, bu süreçte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini bildirdi.

29 Ocak'ta imzalanan ek protokolle ocak ayındaki ücret artışlarından sözleşme yürürlük tarihi farklı dönemlerde olan kamu işçilerinin de faydalandığını dile getiren Atalay, ocak ayı enflasyonun yüzde 6,7 olarak açıklandığını hatırlattı ve "Ocak'tan sonra en az 10 puan kaybımız oluyor. Bu az bir kayıp değil. Bunu kök ücrete, ikramiyeye, 237 bin insana vurduğun zaman, 6 aylık maaşı ve 2 ikramiyeyi de eklediğin zaman büyük bir yekun tutuyor." dedi.

'BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI'

TÜRK-İŞ yönetimi olarak Kamu Koordinasyon Kurulunun, bağlı sendikaların ve işçilerin görüşlerini her zaman dikkate aldıklarını vurgulayan Atalay şöyle konuştu:

"Ek protokolün imzalanması konusunda TÜRK-İŞ Kamu Koordinasyon Kurulu olarak ortak karar aldık. Sendikaların istemediği hiçbir işe imza atmamız mümkün değil. Bu, beklentileri karşılamadı. Millet bundan memnun oldu mu? Hayır. Ben de memnun olmadım."

'ÜÇ LİRA VERİLİYOR, ENFLASYONLA DÖRT LİRA ALINIYOR'

Atalay, kamu işçilerinin ücretlerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade eden Atalay, Bunun adına 'ek zam' mı dersiniz, 'iyileştirme' mi dersiniz. Bu yönde bir adım atılmalı. Bu enflasyon devam ettiği sürece iyileştirmenin de anlamı kalmıyor. Bir taraftan üç lira veriliyor, enflasyonla dört lira alınıyor." dedi.

Çalışanların ücretleri üzerinden ödediği gelir vergisinin yüksekliğine de değinen Atalay, vergiyle ilgili haksız bir uygulama olduğunu dile getirdi. Atalay, "Bu durum sürdürülebilir bir şey değil. Bir işçinin aşağı yukarı 1,5 ücreti vergiye gidiyor. Bu doğru değil." değerlendirmesinde bulundu.

Kamudaki taşeron işçilerin kadro taleplerinin devam ettiğini anımsatan Atalay, taşeron işçilere verilen kadro sözünün yerine getirilmesi gerektiğini de söyledi.

Karar Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER