LGS Kapsamındaki Merkezi Sınavda Soru İptali Olmadı

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, yazılı açıklamasında, LGS kapsamında merkezi sınav uygulaması, 20 Haziran'da başarıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

LGS Kapsamındaki Merkezi Sınavda Soru İptali Olmadı

İki oturum halinde uygulanan sınavın ilk oturumuna 1 milyon 472 bin 88 öğrenci, ikinci oturumuna ise 1 milyon 472 bin 303 öğrencinin katıldığını bildiren Selçuk, 2019 yılındaki sınava 1 milyon 29 bin 555 öğrencinin katıldığı göz önüne alındığında, 2020 yılında sınava katılan öğrenci sayısında yüzde 43'e yakın bir artış gerçekleşti.

Salgın döneminin koşulları ve sınava katılan öğrenci sayısındaki önemli artışa rağmen 2020 yılında merkezi sınav, sorunsuz bir şekilde uygulandı.

Kovid-19 salgını kapsamında her türlü önlem alındı

Bakan Selçuk, Kovid-19 salgını kapsamında her türlü tedbirin alındığının altını çizerek, 2020 yılında merkezi sınavın yeni tip koronavirüs salgını sürecinde yapılması gerekliliği sebebiyle uygulama sürecinin tümünü kapsayan sağlık önlemleri alındı.

Bakanlık olarak merkezi sınava katılacak tüm öğrencilerin sınava kendi okullarında girebilmelerini sağladıklarının altını çizen Selçuk, LGS kapsamında ilk kez gerçekleştirilen bu uygulama ile öğrencilerin sınav sürecine dair kaygılarını azaltmaya ve sınav günü oluşabilecek fazladan hareketliliği önlemeye çalıştıklarını söyledi.

Bu karar sonrasında sınav uygulanan okul sayısının büyük bir artış gösterdiğine dikkati çeken Selçuk, geçen yıl 3 bin 873 okulda uygulanan merkezi sınavın, bu yıl 18 bin 139 okulda uygulandığını, okul sayısında beş kata yakın bir artış gerçekleştiğini belirtti.

Sağlık sebebiyle alınan tedbirler kapsamında sınav görevlisi sayısında da büyük bir artış gerçekleştirdiklerini bildiren Selçuk, geçen yılki merkezi sınavda 148 bin öğretmen görev yaparken bu yılki merkezi sınavdaki görevli sayısının iki kattan daha çok artarak 353 bine ulaştığını söyledi.

Soru iptali yok

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, sınav sonrasındaki zamanla alakalı değerlendirmede ise şunları söyledi:

Sınav sonrasında hiçbir soru iptali olmadı. Sınav sonuçları uzmanlarımız tarafından hazırlanan değerlendirme raporuyla birlikte 16 Temmuz 2020 tarihinde açıklanacak.

Değerlendirme raporunda sınavda öğrencilerin gösterdikleri performans ve testlerin özellikleri detaylı bir şekilde ele alınacak. 16 Temmuz 2020'de merkezi sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından, aynı gün içinde tercih kılavuzu da açıklanacak.

Sınav sonuçlarını öğrenen öğrenciler, aynı gün yayımlanacak tercih kılavuzunda yer alan kurallara göre tercih işlemlerine başlayabilecek. Sürece büyük emek veren tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER