MİLLİ EĞİTİM BAKANI NABİ AVCI'DAN OKUL MÜDÜRÜ ATAMALARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2016 yılı bütçesinin TBMM Genel Kurul'ndaki görüşmelerinde, şube müdürlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI NABİ AVCI'DAN OKUL MÜDÜRÜ ATAMALARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2016 yılı bütçesinin TBMM Genel Kurul'ndaki görüşmelerinde, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.
 
Okul müdürlerinin atanmasına ilişkin mahkeme kararlarına yönelik bir soru üzerine Avcı, okul müdürlüğü için görevlendirilmek üzere komisyonlar kurulduğunu, o komisyonların mülakat yaptığını, 75 ve üzeri alanların görevlendirildiğini belirtti.
 
'KOMİSYON HATA YAPARSA YENİDEN KURUYORUZ'
Avcı, mahkemelerde açılan davaların, komisyonların aldığı bu kararlara yönelik olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Mahkeme, bu davalardan şikayetçiyi, haklı bulduğu zaman şunu öngörmüş oluyor; bu komisyonun kararı geçerli değil, yeni bir komisyon kurun ve daha nesnel kriterlerle bu adayı yeniden değerlendirin. Birçok mahkeme kararında bu yanlış anlamayı önlemek üzere, dava kararında 'Bu karar, okul müdürlüğüne iadesini gerektirmez' hükmü de var.
 
Yani okul müdürlüğünden zaten alınmış, 16 bin öğretmen ve müdür daha önce alınmış, yasayla alınmış, buna karşı yapılan itiraz Anayasa Mahkemesince reddedilmiş. Dolayısıyla yasal olarak zaten o komisyonlara giren adaylar okul müdürü olarak girmiyorlar, okul müdürü adayı olarak giriyorlar. Komisyonun bir yanlış yaptığına mahkeme karar verirse, o komisyonları yeniden kuruyoruz.
Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2016, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
okul müdürlerinin ahı
okul müdürlerinin ahı - 4 yıl Önce

helalleşmeden bakanlıktan ayrılmayın.

koç ali
koç ali - 4 yıl Önce

Yapma bakanım. Komisyonların ne kadar emir eri olduklarını mülakat sonuçlarından gördük.

SIRADAKİ HABER