YÖK Doktora Bursu Başvuruları Başladı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığınca yapılan yurt içinde devlet üniversitelerinde 100 öncelikli alanda burs verilmesini kapsayan "100/2000 YÖK Doktora Burs Programı" güz dönemi başvuruları başladı.

YÖK Doktora Bursu Başvuruları Başladı

YÖK'ün internet sitesinde yer alan duyuruya göre, yükseköğretim kurumları, başvurmak istedikleri alanlar için bugünden itibaren 10 Ocak saat 17.00'ye kadar "https://webuyg.yok.gov.tr/doktora" adresinden başvurularını yapacak. İlan edilen öncelikli alanlardan, en çok 5 alan için en az 3 kontenjan talep edilerek başvuru yapılabilecek.

Bu aşamada sadece üniversitelerin kontenjan taleplerine yönelik başvurular alınacak. Öğrencilere yönelik başvurular, bu başvuruların sonuçlanması sonrasında kontenjan hak eden üniversitelerce ilan edilecek.

Öncelikli alanlar güncellendi

100/2000 YÖK Doktora Burs Programı güz dönemi kapsamında 100 öncelikli tematik alanda güncellemeye gidildi.

Bu kapsamda yeni eklenen öncelikli alanlar ise şöyle:

Enerji depolama, güç elektroniği, motor teknolojileri, savunma teknolojileri (Yönlendirilmiş ve yoğun enerji teknolojileri, görünmezlik teknolojileri, yüzey ve kaplama teknolojileri, uydu tasarımı, patlayıcı davranışları ve detonasyon teknolojisi, çağdaş radar teknolojileri, hava platformu tasarımı, güdüm teknolojileri), Doğu Akdeniz çalışmaları, kamu diplomasisi, kırsal kalkınma, soykırım çalışmaları, uluslararası çatışma çözümleri/müzakere ve arabuluculuk, dil ve konuşma terapisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon.

Ayrıca bazı mevcut öncelikli alanlara da spesifik alanlarda çalışma konuları eklendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER