Art arda gelen zamlar vatandaşın belini büktü: Kart harcamalarında rekor!

Aralık ayında banka kartı ve kredi kartı harcamalarında 231,6 milyar lira ile rekor kırıldı. TL'deki değer kaybı, artan enflasyon oranı ve bunlara bağlı olarak her ürünün art arda zamlanmasıyla vatandaş, kartla ödemeye ve daha fazla harcama yapmaya başladı.

Art arda gelen zamlar vatandaşın belini büktü: Kart harcamalarında rekor!

Türk Lirası'nın son aylardaki aşırı değer kaybı ve artan enflasyonla, vatandaş kartla yaptığı harcamalarda büyük artış görüldü. Merkez Bankası (MB) verilerine göre aralık ayında banka kartı ve kredi kartı ile yapılan harcamalar 213 milyar 603 milyon liraya yükselerek kasım ayına göre artış yüzde 31,4 oldu. Market harcamaları yüzde 38, çeşitli gıda harcamaları ise 1 ayda yüzde 37 artış gösterdi.

Dünya Gazetesi'nden Şebnem Turhan'ın haberine göre; Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı, son 19 yılın zirvesi olan yüzde 36,08'lik enflasyon oranı, fiyatların her an zamlanacağı öngörüsü yaratıp vatandaşı stok yapmaya da yöneltirken aralık ayı içinde uygulanan zamlar da kartlı harcamalardaki artışı körükledi.

2021'DE YÜZDE 62,3 ARTTI

Merkez Bankası'nın verilerine göre 2021 yılının tamamında 2020 yılına göre toplam kartlı harcamalardaki büyüme yüzde 62,3 oldu. 2021 yılında toplam banka ve kredi kartı harcamaları toplamı 1 trilyon 723 milyar 511 milyon liraya çıktı. 2020 yılında bu rakam 1 trilyon 61 milyar 544 milyon lira seviyesindeydi. 2020 yılında pandemiyle birlikte kart kullanımı ve harcamalar hızla artış göstermişti.

HAFTALIK KART HARCAMASI 43 MİLYAR OLDU

MB verilerine göre yılın son haftasında ise vatandaşların kartlı harcama tutarı 43.6 milyar lirayı buldu. 2021 yılı boyunca ortalama 35 milyar lira seviyesinde seyreden haftalık kartlı harcamalar 26 Kasım haftasıyla birlikte hızlı arttı ve 40 milyar lira sınırını aştı. 26 Kasım haftasından sonra hem fiyatlara gelen zamlar hem de vatandaşın daha da yükselecek kaygısıyla harcamalarını öne çekmesiyle aralık ayı boyunca kartlı harcamalar 43-44 milyar lira bandında seyretti.

ARALIKTA GIDA HARCALAMALARINDA YÜZDE 37 ARTIŞ

Aralık ayında vatandaşların çeşitli gıda harcamaları 14.7 milyar liraya çıktı. Ortalama yıl boyu 9-10 milyar lira sınırında geçen çeşitli gıda harcamaları aralık ayında hızla yükseldi ve zirveyi gördü. Çeşitli gıda harcamalarında aralık ayındaki artış yüzde 37 olarak hesaplandı

MARKET ALIŞVERİŞİNDE REKOR

Temel ihtiyaçlarda vatandaşın harcamalarındaki hızlı yükseliş market ve alışveriş merkezi harcamalarında da görülüyor. Aralık ayında market alışverişleri 41 milyar 48 milyon liraya kadar çıktı ve bu yıl boyunca en fazla 34.5 milyar liraya çıkan harcama tutarının bile çok çok üstünde. Kasıma göre yüzde 38'lik artış yaşayan market alışverişleri aralık ayındaki toplam kartlı harcamaların da yüzde 20'sini oluşturuyor.

AKARYAKITTA KASIM AYINA GÖRE YÜZDE 30,8 ARTIŞ

Aralık ayında eşel mobil sisteminin devreden çıkması hem de TL'deki değer kaybı benzin ve akaryakıt harcamalarının da yükselmesine neden oldu. Aralıkta 13.1 milyar liralık benzin ve akaryakıt harcaması yapılırken bu da görülen en yüksek seviye oldu. Benzin ve akaryakıt harcamalarında kasım ayına göre yüzde 30,8 artış yaşandı.

KREDİ KARTI BORCU GÖRÜLEN EN YÜKSEK SEVİYEDE

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) haftalık verilerine göre 31 Aralık haftası itibariyle bireysel kredi kartlarında bankacılık sektöründe toplam büyüklük 209 milyar 947 milyon lira seviyesinde. 24 Aralık haftasında ise bu veri 203 miyar 575 milyon lira, 17 Aralık haftasında ise 197 milyar 910 milyon lira seviyesindeydi. Aralık ayı boyunca kart harcamaları ve bankalara bireysel kredi kartı borcu da artış gösterdi. 209.9 milyar lira seviyesi ise görülen en yüksek seviye. BDDK verilerine göre kasımın son haftasına göre 31 Aralık haftasında kredi kartı bakiyesinde artış yüzde 6,83 oldu. 2020 yılının son haftasına göre 2021 yılının son haftasındaki kredi kartı borcundaki artış ise yüzde 44,6 seviyesinde. Öte yandan Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre ekim itibarıyla bireysel kredilerin yüzde 19'unu kredi kartları oluşturuyor.

DÜNYA GAZETESİ 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER