Binlerce Aboneye Müjde! Elektrikte Bağlantı Bedeli İadesi Yapılacak

Elektrikte, binlerce aboneye, 100 TL’ye kadar kesinti tazminatı ödemesinden sonra “bağlantı bedeli” iadesi yapılacak. Hesaplanan tutar, ya nakit olarak aktarılacak ya da abonenin elektrik faturasından düşürülecek. 

Binlerce Aboneye Müjde! Elektrikte Bağlantı Bedeli İadesi Yapılacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2013 senesinde elektrik mevzuatında önemli bir değişiklik yaptı. Buna göre şebekeden ya da direkten, abonenin sayacına kadar olan bölüm için gerekli yatırımı, şehiriçi dağıtım şirketi yapacak. 

Aboneden, herhangi bir bedel talep edilmeyecek. Dağıtım şirketi, bu bedeli tarife üzerinden geri alacak.

EPDK, bazı illerde, söz konusu yatırımları abonelerin kendi ceplerinden yapmaya devam ettiğini belirledi. Dağıtım şirketleri uyarıldı. Ceza da kesildiği belirtiliyor. 

Bu şirketler, direkten sayaca kadar olan bölüm için hesaplanan tutarı abonelere iade yapılacak. İadelerle ilgili resmi internet sitesinden duyuru yapacak.

Büyük bir şehrin dağıtımını yapan bir şirketin de uyarıldığı belirtildi. Bu şirketin, en geç gelecek hafta abonelerini konuyla ilgili olarak bilgilendirmesi bekleniyor.

PEKİ İADE TUTARI NE KADAR?

Kaynakları, tutarın yatırıma, mesafeye ve kullanılan malzemeye göre değişiklik gösterecek. Dağıtım şirketi, gerekli hesaplamaları yapacağını ve abonelerine bu tutarları iade yapılacak.

EPDK, kısa zaman evel de 13 dağıtım şirketi hakkında günlük 12 saati aşan elektrik kesintileri sebebiyle abonelere kalite tazminatı ödemeleriyle ilgili karar almıştı. 

Bu kapsama giren kesintiden etkilenen konut abonelerine 50, ticarethanelere 100 TL tazminat ödenecek. Bu konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor.

KAYNAK:Habertürk

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 19:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER