Emekliye Müjde 355 TL Zam Geliyor

Anayasa Mahkemesi, 2000 sene ve sonrasında emekli olanlara intibak için TBMM`yi adres göstermişti. Buna göre, intibak düzenlemesi yasayla yapılabilecek. Eğer intibak vizesi çıkarsa, emeklilerin bir şey yapmasına gerek kalmayacak.

Emekliye Müjde 355 TL Zam Geliyor

Yasanın çıkmasından sonra 2000 sene ve sonrasında emekli olanların maaşı tekrardan hesaplanacak.

Bu da belli bir zaman alacak. Düzenleme, her emekliye farklı yansıyacak. 2000 sene öncesinde emekli olan 2 milyon SSK`lıya 50 ile 355 lira zam yapılmıştı.

Uzmanlar, yeni intibakta da zam oranları bu seviyelerde olabileceğini belirtiyor. Türkiye Emekliler Derneği, yapılacak bir intibak düzenlemesinin 5 milyon emekliyi kapsayacak.

Emekli maaşlarındaki fark oranları artmasına sebep olan ve emekli vatandaşların da kaldırılması yönünde taleplerini ilettiği ``karma hesaplama sistemi`` yerine oluşan bu farkın kapanmasını sağlayacak ``tek hesaplama sistemine`` geçilmesi gündemde söz konusu olmaya başladı.

Şayet karma emekli aylığı hesaplama sistemi kaldırılıp tüm dönemleri içerisinde barındıran tek bir emekli aylığı sistemine geçilmesi durumunda emekli maaşları yükselecek. 

Kısaca, gündemde hayata geçirilmesi planlanan yeni düzenlemeyle birlikte hale çalışmakta olan vatandaşlara emekli olurken bağlanacak maaş yükseliş meydana gelecek.

SSK, Bağ-Kur emeklileri ve memur emeklilerine uygulanan farklı zam oranları kaldırılıp oluşan bu eşitsizliğin ortadan kaldırılması için talep ve beklentiler dile getirildi.

Emekliler ayrıca kuruma göre farklı zam sistemin de sona ermesini istiyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine başka, memur emeklilerine başka zam yapılması uygulamasına son verilmesi talepleri var.

Enflasyona endeksli zam alan SSK ve Bağ- Kur emeklileri, memur emeklileriyle eşit zam istiyor, tüm emeklilerin zamlarının toplu sözleşmeyle belirlenmesi beklentisini taşıyor.

Şimdi bu karma emekli aylığı hesaplama sistemi yerine bütün dönemleri kapsayan tek bir emekli aylığı hesaplama sisteminin getirilmesi gündemde. Milyonlarca kişinin beklediği düzenleme hayata geçirilirse, halen çalışanlara emekli olurken bağlanacak maaş yükselecek.

2000 sene öncesinde emekli olanlarda en düşük SSK emekli aylığı bin 389 lira seviyesinde bulunuyor. 2000 sene ve sonrasında emekli olanlarda ise en düşük maaş 860 lira. 

Tek hesaplama sistemiyle bu tablo değişecek. 2008 sene sonrasında çalışılan dönem uzadıkça maaş azalmayacak. 2000 sene öncesi ve sonrası arasındaki makas kapanacak.

Emekliler, 550 lirayı aşan maaş farkının kapatılması çağrısında bulundu. Bir milyondan çok üyesi olan Emekliler Derneği`nin Başkanı Kazım Ergün, sorunun çözümü için şöyle bir öneri getirdi:

2000 sene sonrası emekli olanların alt sınır aylık bağlama oranı yüzde 35`ten yüzde 60`a yükseltilirse, güncellenme katsayısı olarak büyüme oranı da yüzde 100`ü dikkate alınırsa, emekli aylıklarında 300 liralık artış olur.

Üç farklı hesabın ortaya çıkardığı durumu anlamak için taban maaşlardaki farka bakmak yeterli. Taban maaş emekliliği hak edenlere bağlanan en düşük maaş demek. 2000`senesinden önce emekli olan SSK`lının en düşük aylığı bin 485 lira.

2000-2008 sene arası için bin 165 lira, 2008 sene sonrası için 936 lira. 9 Bin gün prim ödeyen Bağ-Kur`lunun taban maaşı ise bin 330 lira.

Kaynak: Takvim

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER