Karantina Krizi Kapıda

Jet krizinden sonra domates başta olmak üzere birçok yaş meyve ve sebzede Rusya ile yaşanan krizler aşıldı, yeni dönemde bazı ürünlerde farklı bir sıkıntı söz konusu.

Karantina Krizi Kapıda

Rusya'ya ihraç yapılan 49 parti yaş meyve ve sebzede yapılan kontroller sonrası karantina zararlıları tespit edildi. Rus makamlarından Türk makamlarına iletilen bu tip bildirimlerin 2018 sene içerisinde 236'ya ulaştı, hem üreticilerin hem de ticareti yapanların uyarıldığı öğrenildi.

İlgililerin, Rusya'ya ihraç yapılacak ürünlerin standartlara ve kriterlere uygun olarak, karantina zararlısı organizmalardan arındırılmış bir şekilde gönderilmesi için belirlenen eylem planındaki önlem ve çalışmalara dikkat edilmesi istendi.

3 BİLDİRİM ALANA 1 AY ERTELEME

Karantina Eylem Planı'nda yer alan maddelerden bazıları ise şöyle:

İhracatçı firmaların bir Ziraat Mühendisi ile “Danışmanlık Sözleşmesi” imzalamış olması gerekecek.

Rusya Federasyonu'na ihraç yapılacak ürünlerde karantina etmenlerinden dolayı bildirim alınmasını önlemek için fumigasyon uygulaması ihracatçılara önerilecek.

1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla, karantina ihlalleri sebebiyle-aynı ürün için 3 defa bildirim alan firmalara, Rusya Federasyonu'na ihracata o ürün için bir ay süreyle Bitki Sağlık Sertifikası (BSS) düzenlenmeyecek.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2018, 19:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER