Merkez Bankası rezervlerinde büyük düşüş: Ekonomistlerden seçim ekonomisi uyarısı

Ekonomist Prof. Dr. Hakan Kara, Merkez Bankası'nın yıl başından bu yana kuru kontrol altında tutmak için 10 milyar dolardan fazla döviz sattığını ve son dönemdeki yüklü satışların muhtemel nedeni olarak da "seçim ekonomisinin başlaması" olarak yorumladı.

Merkez Bankası rezervlerinde büyük düşüş: Ekonomistlerden seçim ekonomisi uyarısı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) net döviz rezervlerinde son bir haftada yaşanan 5.8-6 milyar dolarlık düşüş ekonomi gündemine bomba gibi düştü. Bankacılık sektöründen yetkililerin Reuters'a dayandırdığı hesaplamalara göre, net rezervler 23 Şubat haftasında 22.5 milyar dolara geriledi. TCMB tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmazken, bankacılar bu bilgileri Merkez Bankası'nın bilanço ve sektörle ilgili öncü verilerden elde etti. Resmi verilerin, bu hafta Perşembe günü saat 14.30'da açıklanması bekleniyor.

Bu gelişmelerin ardından ekonomist Prof. Dr. Hakan Kara sosyal medyadan yaptığı açıklamalarda, Merkez Bankası'nın yıl başından bu yana kuru kontrol altında tutmak için 10 milyar dolardan fazla döviz sattığını belirtti. Prof. Dr. Kara, son dönemde yapılan yüklü döviz satışlarının muhtemel nedenlerini şöyle sıraladı: "Seçim ekonomisinin başlaması sonucu sermaye girişinin zayıflaması ve döviz talebinin artması, dış açığın yüksek olduğu mevsime girilmesi."

hakan-kara.jpg
Prof. Dr. Hakan Kara

Bu açıklamalar, Türkiye ekonomisinin önemli bir dönemeçte olduğuna işaret ediyor. Seçim ekonomisinin getirdiği baskılar ve dış açık gibi faktörler, döviz rezervlerindeki düşüşle birleşince, ekonomi yönetiminin önümüzdeki dönemde izleyeceği politikalar daha da önem kazanıyor. Özellikle döviz kuru üzerindeki baskının artabileceği ve ekonomik dengelerin hassas bir döneme girebileceği bu süreçte, Perşembe günü açıklanacak resmi veriler merakla bekleniyor. Ekonomistler ve piyasa analistleri, bu verilerin Türkiye ekonomisine dair önemli ipuçları vereceğini ve ekonomi yönetiminin gelecek adımlarına ışık tutacağını ifade ediyor.

Karar Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER