YKS için 3 milyonu aşkın aday ter dökecek! YKS geç başvuru ne zaman?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca, 8 Haziran ve 9 Haziran'da uygulanacak 2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) 3 milyonun üzerinde aday başvurdu. YKS geç başvuru 5 Mart ile 7 Mart arasında gerçekleştirilecek, sürecinin tamamlanmasının ardından sınav başvurusu yapan aday sayısı artacak.

YKS için 3 milyonu aşkın aday ter dökecek! YKS geç başvuru ne zaman?

YKS kapsamında, ilk olarak 8 Haziran Cumartesi Temel Yeterlilik Testi (TYT), 9 Haziran Pazar sabah oturumunda Alan Yeterlilik Testleri (AYT), öğleden sonra oturumunda da Yabancı Dil Testi (YDT) yapılacak. Geçtiğimiz yılllarda olduğu gibi bu yılda sınava katılım gösterecek aday sayısı üç milyonu aşacak.

YKS İÇİN BAŞVURU SAYISI 3 MİLYONU AŞTI

YKS'ye bu yıl 26 Şubat'a kadar 3 milyonun üzerinde başvuru yapıldı. Geçen sene 17-18 Haziran'da yapılan 2023 YKS'ye 3 milyon 498 bin 18 aday başvurmuştu.

Aday sayısına ilişkin net bilgi geç başvuruların tamamlanmasının ardından belirlenecek. 

YKS kapsamında, ilk olarak 8 Haziran Cumartesi Temel Yeterlilik Testi (TYT), 9 Haziran Pazar sabah oturumunda Alan Yeterlilik Testleri (AYT), öğleden sonra oturumunda da Yabancı Dil Testi (YDT) yapılacak. 

YKS GEÇ BAŞVURU NE ZAMAN?

YKS başvuruları 26 Şubat'ta sona erdi, geç başvurular ise 5-7 Mart tarihleri arasında yapılacak. 

YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu.

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YKS sonuçları 17 Temmuz 2024 Çarşamba günü açıklanacak.

MSÜ İÇİN TYT VE AYT SINAVINA KATILMAK GEREKİYOR

2024-MSÜ'ye ayrılan adayların, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları 2'nci Seçim Aşamalarına katılabilmeleri için ayrıca, ÖSYM tarafından geçiş olan ve Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2024-YKS) başvuru yapmaları ve Harp Okulları için, 2024 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) ) 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile 2024-YKS'nin 2. Oturumu olan Alan Yeterlilik Testlerine (AYT); Astsubay Meslek Yüksekokulları için 2024-YKS 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testine (TYT) girecekleri.

Sözcü Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER