Tarihe Dikkat: İkinci İkramiye Yatıyor

Milyonlarca emekli Kurban Bayramı öncesi bin lira ikramiyeyi cebine koyacak. İkramiye, 31 Temmuz'a kadar emeklilik dilekçesini verenler de yararlanmış olacak.

Tarihe Dikkat: İkinci İkramiye Yatıyor

Bayram ikramiyesi emeklilerin yüzünü güldü. İkramiye sayesinde ek gelire kavuşan emekliler, yeni ödeme için gün sayıyor. İlk bin liralık ikramiye Ramazan Bayramı öncesinde ödenmişti.

Emeklilere, Kurban Bayramı öncesinde de bin lira ikramiye verilecek. İkramiyeden sadece mevcut emekliler değil, yeni emekliler de yararlanmış olacak. 

Yasaya göre, ikramiyeden yararlanmak için ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alıyor olmak gerekiyor. Yani Kurban Bayramı ikramiyesinin ödeneceği tarihe kadar emekli aylığı bağlananlar da bin lira ikramiyeyi alabilecek.

TARİHE DİKKAT

Sosyal Güvenlik Kurumu'na emeklilik için dilekçe verilen tarih büyük önem taşıyor. Kurban Bayramı'nda ikramiye 31 Temmuz'a kadar emekliliği hak eden ve bu tarih de dahil olmak üzere emeklilik için dilekçesini verenlere ödenecek. 

1 Ağustos ve sonrasında emekliliğe hak kazanan ve dilekçesini verenler ise bu yıl Kurban Bayramı'nda ikramiye alamayacak.

MALUL OLAN DA ALIYOR

Dini bayram ikramiyesi sadece emeklilere ödenmiyor. Malulen emekli olmuş malullük aylığı alan kişilere de bin lira ikramiye veriliyor.

Dul ve yetimler ile sürekli iş göremezlik geliri alanlara da ikramiye ödeniyor. Fakat ödenecek tutar, ölüm aylığı/iş göremezlik oranı üzerinden hesaplanıyor.

Örneğin: yüzde 50 ölüm aylığı bağlanan bayana, 500 lira ikramiye ödeniyor. 2 aylık alanlara ise hangisinin oranı daha yüksek ise onun üzerinden ödeme yapılıyor.

Kaynak : Takvim

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER