İstanbul'daki okulların deprem raporu yayınlandı: Riskli yapı sayısı kaç?

İstanbul Valiliği, kentteki okullarda yapılan incelemede sonucunda okulların 1428'inin riskli olduğu tespitini aktararak "Geride kalan süreçte riskli okulların 481'i yıkılıp yeniden yapılmış, 799'u ise güçlendirme yoluyla depreme dayanıklı hale getirilmiştir. 148 okul ise boşaltılmış olup, bu okulların fizibilite ve yeniden yapım tasarım ile güçlendirme çalışmaları devam etmektedir" açıklamasında bulundu.

İstanbul'daki okulların deprem raporu yayınlandı: Riskli yapı sayısı kaç?

İstanbul Valiliği ve İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından yürütülen eğitim kurumlarının depreme karşı yeniden yapım ve güçlendirme çalışmalarına dair son durum raporu açıklandı.

Rapora göre  kentteki okulların 1428'inin riskli olduğu tespiti yapıldı.

Bu süreçte 481 okulun yıkılıp yeniden yapıldığı, 799'u ise güçlendirme yoluyla depreme dayanıklı hale getirildiği belirtildi. 

Habertürk'te yer alan habere göre 148 okulun ise güçlendirme çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.

İstanbul Valiliği'nin raporunda aktarılan bilgiler şu şekilde:

İstanbul’daki okullarda yapılan incelemede okulların 1428’inin riskli olduğu tespit edilmiştir. Geride kalan süreçte riskli okulların 481’i yıkılıp yeniden yapılmış, 799’u ise güçlendirme yoluyla depreme dayanıklı hale getirilmiştir. 148 okul ise boşaltılmış olup, bu okulların fizibilite ve yeniden yapım tasarım ile güçlendirme çalışmaları devam etmektedir.

İstanbul’da 2023 yılında 16 okul, yeniden yapım süreci tamamlanarak eğitim – öğretime açılmıştır. Bu 16 okulda yıkılmadan önce 244 olan derslik sayısı, yeniden yapım sürecinin sonunda 380’e çıkarılmış olup, 136 yeni derslik okullara ilave edilmiştir. Bununla birlikte 16 okulun sahip olduğu kapalı alan miktarı, atölye, spor, tiyatro, konferans salonu vb. sosyal donatı alanlarının okul kampüslerine eklenmesiyle 42.955 metrekareden 117.813 metrekareye çıkarılmıştır.

Bu okulların 12’si Temel Eğitim Kurumu, 2’si Halk Eğitim Merkezi, 1’i Lise, 1’i de Meslek lisesi olup, okulların ilçelere göre dağılımı ise şu şekildedir:

31 OKULDA GÜÇLENDİRME ÇALIŞMASI TAMAMLANDI

İstanbul’un 16 ilçesindeki 31 okulun güçlendirme çalışmaları 2023 yılında tamamlanarak bu okullarda eğitim öğretime yeniden başlanmıştır. Bu okulların 16’sı temel eğitim kurumu, 5’i anaokulu, 6’sı lise, 4’ü ise mesleki eğitim merkezinden oluşmaktadır. Güçlendirme çalışmaları 2023 yılında tamamlanan okulların adları ve ilçelere göre dağılımları ise şu şekildedir:

16 OKULDA GÜÇLENDİRME ÇALIŞMASI SÜRÜYOR

İstanbul’da 13 ilçedeki 16 okulda ise güçlendirme çalışmaları devam ediyor. Okulların isimleri ve inşa çalışmalarındaki gerçekleşme oranları ise şöyle:

 

BirGün Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER