ÖSYM, MASTER SORU KİTAPÇIĞINI YAYIMLADI

ÖSYM, kapalı dönem içinde hazırlanarak sınava giren 1 milyon 692 bin 345 adaya verilen soru kitapçıklarının oluşturulmasına esas teşkil eden "master soru kitapçığını" internet sayfasında yayımladı.

ÖSYM, MASTER SORU KİTAPÇIĞINI YAYIMLADI


ÖSYM’den yapılan açıklamada, basında “YGS’de Gizli Şifre” başlığı ile 2 Nisan 2011 gününden bu yana yer alan “gereksiz, kurumu yıpratıcı, adaylarda sınava yönelik tereddüt oluşturmak gayreti içindeki tartışmaların bitmesini sağlayacağı inancıyla", ÖSYM tarafından kapalı dönem içinde hazırlanarak, sınava giren 1 milyon 692 bin 345 adaya verilen soru kitapçıklarının oluşturulmasına esas teşkil eden “master soru kitapçığının ÖSYM’nin internet sayfasından kamuoyunun erişimine açıldığı bildirildi.

Bu soru kitapçığındaki soruların, basına 29 Mart 2011 günü verilen kitapçıktaki sorular ve herhangi bir adayın soru kitapçığında yer alan sorularla mukayese edildiğinde çıkan sonuçlar açıklamada şöyle sıralandı:

“Master soru kitapçığında cevap seçenekleri küçükten büyüğe ya da benzeri bir düzen içinde yer almaktadır.

Basına verilen soru kitapçığı, master soru kitapçığından basit olarak türetilmiş bir kitapçıktır. Bu kitapçıktaki soruların doğru cevap seçenekleri master kitapçıkta da aynı yerinde bulunmaktadır. Master soru kitapçığındaki doğru cevaplar ile basına verilen soru kitapçığındaki doğru cevaplar aynı seçenekte yer almaktadır.
Adaylara verilen soru kitapçıklarında ise doğru cevabın da yeri değiştirildiğinden, ‘şifre’ olarak ima edilen yol izlendiğinde doğru cevaba ulaşılamamaktadır.

Tekrar vurgulamak amacıyla belirtmekte fayda vardır ki basına verilmiş olan soru kitapçığı sınava giren hiçbir adaya verilmemiştir.”
27 Mart 2011günü sınava giren adaylara verilen tüm soru kitapçıklarının internet üzerinden kamuoyunun bilgisine açılma işleminin devam ettiği belirtilen açıklamada, bugüne kadar 500 bine yakın adayın soru kitapçığının ÖSYM’nin internet sayfasından yayımlandığı kaydedildi. Bu kadar soru kitapçığı arasından henüz basına verilen soru kitapçığı ile çakışan herhangi kitapçığın tespit edilemediği öne sürülen açıklamada, “Bir basın kuruluşunun 2. Şifre olarak duyurduğu adayın soru kitapçığı ve cevap kâğıdı incelendiğinde adayı öne çıkaracak herhangi bir unsur tespit edilmemiştir.

Her zaman belirtildiği gibi adayların ve kamuoyunun, ÖSYM’nin internet adresinden duyurduğu bilgilere itibar etmeleri yerinde olacaktır” ifadesinde bulunuldu.


Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER