SERVİSTE TACİZDEN EĞİTİM KURUMU DA SORUMLU

Mahkeme serviste tacizle ilgili kararında, eğitim kurumunun da kusurlu olduğuna hükmetti.

SERVİSTE TACİZDEN EĞİTİM KURUMU DA SORUMLU
A. ailesi, 2012’de yaz tatilinde 9 yaşındaki kızları E.A.’yı yaz okuluna yazdırdı. Eğitiminin üçüncü haftasında okul sonrasında servis şoförü M. F. Y.’nin diğer öğrencileri dağıttıktan sonra E. A. ile yalnız kaldığı servis aracını yol kenarına çekerek taciz ettiği öne sürüldü.  Hüriyet'ten Ayşegül Usta'nın haberine göre şikayet üzerine tutuklanan Y. yargılandığı mahkemece ‘cinsel istismar’ suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 
AİLENİN HUKUK SAVAŞI
M.F.Y.’nin karar henüz kesinleşmeden, 08 Nisan 2014’de  hayatını kaybetmesi üzerine dava düştü. E.A.’nın ailesi davanın ardından, olayda kusurları olduğu gerekçesi ile kurs ile servis aracının sahibi H. A. hakkında 150 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde, kursun bir ticarethane değil ailelerin çocuklarını emanet ettiği eğitim veren sosyal bir kurum olduğu vurgulandı. 
 
‘HİÇBİR ÖNLEM ALINMADI’
Sanık hakkındaki önceki şikayetlerin şoförü çalıştıranlara iletilmiş olduğu, buna rağmen kursun hiçbir önlem almadığı sürüldü. Servis sahibinin de şikayetlerden haberdar olmasına rağmen şoförü çalıştırmaya devam ettiği iddia edildi.  
İstanbul Anadolu 25’inci Asliye Hukuk Mahkemesi kararında kursun buradaki sorumluluğunun, özen ve gözetim ödevinin yerine getirilmediğini vurguladı. Öte yandan H. G.’nin de işleteni olduğu araçta şoförün neden olduğu haksız eylemden adam çalıştıran vasfıyla sorumlu olduğunu ifade etti. Kurs ve H.G. 25 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkûm edildi. 
Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER