Af Bekleyenlerin Gözü Kulağı Sandıktan Güçlü Çıkan MHP'de

24 Haziran Seçimleri sonrası MHP'nin sandıktan güçlü çıkması, MHP Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin af çıkışını tekrardan gündeme geldi. 

Af Bekleyenlerin Gözü Kulağı Sandıktan Güçlü Çıkan MHP'de

Seçimden evvel bu yöndeki çıkışı karşılık bir türlü bulmayan Bahçeli'nin getireceği yeni af talebi, bu sefer karşılık bulabilecek mi?

Cezaevlerinde yakını bulunanlar da sosyal medyada sürekli af talebini dile getiren paylaşımlar yapıyor fakat Adalet Bakanlığı kapsamlı bir genel af uygulamasına sıcak bakmıyor. 

Bunun yerine kapalıdan açık cezaevine ayrılma şartlarının esnetilmesi, denetimli serbestlik süresinin uzatılması gibi seçenekler değerlendiriliyor.

245 BİN MAHKÜM VAR

Cezaevlerinde halen 245 bin mahküm bulunuyor. Bunların 50 bini terör (35 bini FETÖ) suçundan, 5 bini cinsel saldırı, 25 bini "adam öldürmek"ten cezaevinde. Bahçeli'nin önerisine göre, bu üç suç grubu olası bir düzenlemeden yararlanamayacak. 

Önerilen düzenleme 40 bini hırsızlık, 24 bini dolandırıcılık, 55 bini uyuşturucu, 22 bini yaralama, 24 bini de diğer suçlardan tutuklu ve hükümlü 165 bin mahkümu kapsıyor.

Af"fa sıcak bakmayan Adalet Bakanlığı'nın ise yeni bir denetimli serbestlik düzenlemesi ya da infaz düzenlemesi üzerinde durduğu belirtiliyor.

Ağustos 2016'da 1 Temmuz 2016'ya kadar işlenen suçlarda denetimli serbestlik süresi 2 yıldan 2 yıla çıkarılmış, hapis cezaları için öngörülen koşullu salıverme oranı üçte ikiden yarıya indirilmişti. 

Eski düzenlemede 6 yıl hapis alan hükümlü 3 yıl hapis yatıp son 1 yılını denetimli serbestlik kapsamında dışarıda geçiriliyordu. 2016 düzenlemesi ile ise 6 yıl hapis alan hükümlü 1 yıl hapis yatıp 2 yılı da denetimli serbestlik kapsamında dışarıda geçiriyordu. 

Adalet Bakanlığı'nda, 1 Temmuz 2016 tarihinin yakın bir güne çekilmesi seçeneği de masada bulunuyor. Bu sayede on binlerce hükümlünün erken tahliyesi gündeme gelebilecek.

Kaynak : Habertürk

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 21:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER