KKTC depremde ölen çocukları için ayakta

Kahramanmaraş merkezli depremlerde KKTC Mağusa Türk Maarif Koleji’nin ortaokul öğrencilerinden oluşan 35 kişilik voleybol kafilesi de Adıyaman’daki İsias Oteli’nin enkazı altında kalarak, yaşları 12-14 arasında değişen kız ve erkek voleybolcularının tümü hayatını kaybetmişti. Bugün vatandaşlar, Kıbrıs saatiyle 19.00'da #isiasiçinsesver etiketiyle sorumluların yargılanması için çağrıda bulunacak.

KKTC depremde ölen çocukları için ayakta

Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilin etkilendiği depremlerde KKTC Mağusa Türk Maarif Koleji’nin ortaokul öğrencilerinden oluşan 35 kişilik voleybol kafilesi Adıyaman’daki İsias Oteli’nin enkazı altında kalarak, yaşları 12-14 arasında değişen kız ve erkek voleybolcularının tümü hayatını kaybetmişti.

Bugün vatandaşlar, Kıbrıs saatiyle 19.00'da #isiasiçinsesver etiketiyle sorumluların yargılanması için çağrıda bulunacak.

fqdt-xzxgaaz-2q.jpeg

Kıbrıslı Türkler, kendilerine geçmişteki çatışmalarda yaşadıkları “toplu mezarlar” travmasını anımsatan bu durumdan derin acı duymuş, ülkede ulusal yas ilan edilmişti. Bilindiği gibi, 1963 yılında “Kanlı Noel” olarak anılan Rum saldırılarında çok sayıda Kıbrıslı Türk ölmüş ve bu insanlar toplu mezarlara gömülmüştü. Adıyaman’daki depremde de bu trajediyi çağrıştıran bir katliam gerçekleşmiş; imar kurallarına aykırı yapıldığı bilirkişi raporlarıyla saptanan İsias Oteli, 35 Kıbrıslı Türk’e mezar olmuştu.

NE OLMUŞTU?

Adıyaman'da Gazimağusa Türk Maarif Koleji kız ve erkek voleybol takımlarından oluşan 35 kişilik kafilenin kaldığı otel de depreme dayanamayarak çöktü. Kafiledeki 16 kişinin cansız bedenine ulaşıldı.

Federasyondan yapılan açıklamada, "Ülkemizde meydana gelen deprem felaketinde Adıyaman'daki otel enkazında bulunan Kuzey Kıbrıslı voleybol takımı kafilesinden 16 kişinin yaşamını yitirdiğini derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Hayatını kaybeden tüm sporcularımıza ve yurttaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı dileriz." ifadeleri kullanıldı.

Kentte düzenlenen ortaokullar arası spor müsabakaları için KKTC'den gelen kız ile erkek takımı kafilesinde, 24 sporcu, 5 öğretmen ve 6 veli olmak üzere toplam 35 kişinin yer aldığı duyurulmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER