Korkulan Oldu! Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, TF1 ve France 2'nin canlı yayın programında Kovid-19 salgınına karşı alınan yeni tedbirleri duyurdu.

Korkulan Oldu! Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak

Salgınla alakalı durumun endişe verici olduğunu panik yapılmaması gerektiğini söyleyen Macron, salgında ikinci dalganın yaşandığını bildirdi.

Macron, virüsün artık her yaş kategorisinde yayıldığını ve herkes için tehlikeli olduğunu belirtti.

Ülkede her gün 200 yeni hastanın yoğun bakımda tedaviye alındığını, yoğun bakım ünitelerinde yoğunluk oluştuğunu söyleyen Macron, salgının yayılmasının önlenmesi gerektiğini söyledi.

Macron, Paris ve çevresinde, Grenoble, Lille, Lyon, Aix-en-Provence, Marsilya, Rouen, Toulouse ve Montpellier kentlerinde 17 Ekim itibarıyla 4 hafta süreliğine saat 21.00 ile 06.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu.

Emmanuel Macron, bu yasağa uymayanlara 135 avro para cezası kesileceğini, bu kuralı birkaç defa ihlal yapanlara ise 1500 avro para cezası verileceğini belirtti.

Uygulama kapsamında sağlık kuruluşlarına gitmek için dışarı çıkılmasına izin verileceğini söyleyen Macron, şehirler arası dolaşımın serbest olduğu bilgisini paylaştı.

Bu uygulama nedeniyle olumsuz etkilenecek bazı sektörlere yardımlarda bulunacaklarını söyleyen Macron, Fransızların Kovid-19 tedbirlerine sıkı şekilde uymasının ve 6'dan çok kişinin bir araya gelmemesinin önemini söyledi.

Macron, gelecek yılın yazına kadar bu virüsle birlikte yaşanacağını söyledi.

Son 24 saatte 22 bin 591 yeni vaka

Fransa Halk Sağlığı Kurumundan yapılan açıklamaya göre, ülkede 104 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle toplam can kaybı sayısı 33 bin 104'e ulaştı.

Hastanelerde 1673'ü yoğun bakımda olmak üzere 9 bin 194 kişinin tedavisi sürerken iyileşenlerin sayısı 733 artışla 103 bin 413'e çıktı.

Kovid-19 testlerinin pozitif çıkma oranı ise yüzde 12,2'ye ulaştı.

Sağlık alanında OHAL

Hükümetin yayımladığı kararnameyle 17 Ekim'de sağlık alanında tekrardan olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesine karar verildi.

OHAL, hükümete ülke genelinde ya da belirli bölgelerde bazı özgürlükleri kısıtlama, gerek görülen her türlü mal varlıklarına ve hizmetlere el koyma yetkisi veriyor. OHAL kapsamında aynı zamanda salgından etkilenen şirketlere mali yardım yapılıyor.

Fransa'da mart ayından beri 2 ay süreliğine sağlık alanında OHAL ilan edilmişti.

Ülkede, 10 Ekim'de kayıtlara geçen 26 bin 896 vakayla salgının başlangıcından beri ülkede ve Avrupa'da en yüksek günlük vaka sayısı tespit edilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER