AES’ten MEB İkinci 100 Günlük Eylem Planı Değerlendirmesi

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici MEB ‘in ikinci 100 günlük eylem planını değerlendirdi. 

AES’ten MEB İkinci 100 Günlük Eylem Planı Değerlendirmesi

Milli Eğitim Bakanlığının ikinci 100 günlük eylem planı açıklandı. Sayın Cumhurbaşkanının açıkladığı eylem planında öncelik ilk 100 günlük eylem planının değerlendirilmesi idi. 

İlk 100 günlük eylem planına baktığımızda MEB eğitim yöneticiliğinde profesyonel sisteme geçecek, öğretmenlerin mesleki ehliyet ve liyakatini güçlendirmek için yüksek lisans oranını artıracaktı. Açıklanan 2023 vizyon belgesinde bu maddeler ele alınsa da uygulamaya henüz geçilmemiş ve içeriği tam olarak doldurulamamıştır.

İkinci 100 günlük eylem planında ise öğretmenlerin merakla beklediği 3600 ek göstergenin olması sevindiricidir. Açıklanan eylem planında öğretmen atamaları ve görevde yükselmelerde mülakatın kaldırılmasını, sözleşmeli öğretmenliğe son verilerek tüm öğretmenlerin kadrolu olmasını beklerdik. 

Asgari ücretin altında çalıştırılan ücretli öğretmenlerin ücretlerindeki artış olumlu olsa da asıl beklenti ücretli öğretmenliğin tamamen kaldırılarak yerine öğretmen atamasının yapılmasıdır. 

Ücretlerdeki bu artış ücretli öğretmenliği kalıcı hale getirmemeli, Şubat ayında öğretmen alımı için duyuruya çıkılmalıdır. Eğitimcilerin bu beklentileri boşa çıkarılmamalı ve en kısa zamanda bu talepler dikkate alınmalıdır.

Anadolu Eğitim Sendikası

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2018, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER