AKADEMİSYENLER İÇİN SOKAĞA ÇIKIYORLAR

Akademisyenlerimizin ekonomik problemlerinin giderilmesi ve hak kayıplarının telafi edilmesi talebiyle 25 Aralık'ta tüm üniversite rektörlükleri önünde kitlesel basın açıklaması yapacağız

AKADEMİSYENLER İÇİN SOKAĞA ÇIKIYORLAR
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, akademisyenlerin ekonomik problemlerinin giderilmesi ve hak kayıplarının telafi edilmesi talebiyle 25 Aralık'ta tüm üniversite rektörlükleri önünde kitlesel basın açıklaması yapacaklarını bildirdi.
 
 
Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, yaşananlar karşısında sendikalarının sendika gibi davranıp tavır aldığını belirterek, bu konuda kamu çalışanlarının da kendisini sorgulaması gerektiğini ifade etti.
 
 
Kamu çalışanlarının bir kısmında günü yaşayan, başkalarının dayatmalarıyla sendikal tercihlerini ortaya koyan bir anlayışın hakim olduğunu öne süren Koncuk, şunları belirtti:
 
 
"Sapsarı olmuş bir sendikanın cesur tavrı olmaz. Nitekim bunu en son toplu sözleşmelerde gördük. Kamu çalışanlarını 123 lira zam ile çırak çıkardılar. Devlet hazinesini ayarlamış, '2014 yılında kamu çalışanlarına şu kadar personel gideri olarak ayırmayı düşünüyorum' diyor. Ama bu sendikanın toplu sözleşmede altına imza attığı rakam, hükümetin vermeyi öngördüğü rakamın 2 milyar 800 bin lira altında. Bu şekilde her bir kamu görevlisi 103 lira zarara uğratıldı. 2014 yılı için enflasyon farkı yok. Enflasyon hedefi yüzde 5,3. Oysa ortalama memur maaşı üzerinden hareket ettiğimizde memur zammı yüzde 5,2'ye denk geliyor. Hedeflenen enflasyonun altında ortalama zamma imza atılmış oluyor."
 
 
Koncuk, üniversite çalışanlarının geçim sıkıntısı yaşadığına dikkati çekerek, iktidarın üniversitelerin bilimin merkezi olduğuna inanarak üniversite çalışanlarına sahip çıkması gerektiğini vurguladı.
 
 
"Mevcut ücretlerle akademisyenler ailesine mi bakacak, bilimsel çalışma mı yapacak?" sorusunu yönelten Koncuk, açıklamasında, "Tüm bu yaşananlara birlikte akademisyenlerimizin ekonomik problemlerinin giderilmesi ve hak kayıplarının telafi edilmesi talebiyle 25 Aralık Çarşamba günü saat 12.30'da tüm üniversite rektörlükleri önünde kitlesel basın açıklaması yapacağız" ifadelerine yer verdi.
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2013, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET GÜL
MEHMET GÜL - 6 yıl Önce

BAKANLAR,OĞULLARI HORTUMLASINLAR.AKADEMİSYENLER PERİŞAN.YAZIKLAR OLSUN.NE BİÇİM İNSAN BUNLAR.

SIRADAKİ HABER