YÜZDE 3' LÜK ZAM YETERSİZ !

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, 2013 yılının ilk yarısında 4.3 milyon memur ve emeklisinin maaşına yapılacak olan yüzde 3'lük zammın yetersiz olduğunu belirtti.

YÜZDE 3' LÜK ZAM YETERSİZ !
Basın toplantısında; memur ve emeklilerinin yüzde 3’lük maaş zammını az bulduğunu söyleyen DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Türkiye her yıl büyüme rekorları kırıyor. Bu büyümede memurların ve eğitim çalışanlarının hiçbir etkisi yok mu? Verilen zam büyüme payını içermediği gibi gerçekleşen enflasyon oranını zar zor karşılıyor. Biz hükümetten benzine, doğalgaza, zaruri ve zorunlu ihtiyaçlarımıza yapılan zamları karşılayacak düzeyde, insanca yaşayacak bir ücret talep ediyoruz” dedi.

2012 yılı başında başlatılan ‘Eşit işe eşit ücret’ uygulamasında öğretmenlerin ve eğitimcilerin unutulduğunu söyleyen Avcı,Öğretmenlere, akademisyenlere ve eğitim çalışanlarına 500 TL ek artışyapılmasının şart olduğunu kaydederek, “Sayın Başbakanın 3 çocuk açılımınıgerçekçi buluyor ve destekliyoruz. Fakat bu öngörünün gereği olarak; çocuk yardımının 200 TL’ye, kreş yardımının 200 TL’ye, yemek yardımının 10 TL’ye çıkarılmasını da istiyoruz” diye konuştu.

OKULLARDAKİ BAĞIŞ VE AİDAT SORUNU BİTMELİDİR
Kayıt döneminde istenen bağış olayının bazı okullarca abartıldığını hatta kimi okullarda velilerin düzenli aidata bağlandığı yönündeki soru üzerine; Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in 'velilerden bağış alınmayacak' yönündeki yazılıtalimatını Anayasa’daki kamusal ve parasız eğitim ilkesi çerçevesinde atılmışönemli bir adım olduğunu söyleyen Avcı, Okulların her türlü onarım, personel ve cari giderlerinin İlköğretim ve Eğitim Kanunu hükümleri kapsamında merkezi bütçe ile il özel idareleri bütçelerinden ayrılan ödeneklerle karşılanması gerektiğini ve okullarda zorunlu bağış ve aidat ayıbına biran önce son verilmesi gerektiğini söyledi.

Avcı, “Geçmişyıllarda okullarda zorunlu kayıt parasıyla başlayan ve yıl boyunca 40 farklıisim altında para toplanıyordu. Yeni düzenleme ile okul idarecileri ile öğretmenler tahsildarlıktan kurtulacaktır. Zaten, e-kayıt sistemi sayesinde veliler evrak ve belgelerle uğraşmadan çocuklarını okullara kayıt yaptırıyor ca bu sayede veliler katkı ve zorunlu bağış yapmaktan bir ölçüde kurtuluyordu. Yeni düzenleme ile birlikte e-kayıt sisteminin etkinliğinin artırılması ve genelleştirilerek eğitim sisteminin tüm uygulamalarında yaygınlaştırılması halinde okullardaki bağışve aidat ayıbından temelli olarak kurtulmuş olacağız” dedi.
Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER