ÖĞRETMENE MAHKEMEDEN 3 BİN LİRALIK PERGEL CAZASI !

Öğrencisinin Elini Pergelle Çizdi 3000 TL Para Cezası Aldı !

ÖĞRETMENE MAHKEMEDEN 3 BİN LİRALIK PERGEL CAZASI !
İstanbul Şişli’deki bir ilköğretim okulunda sırayı çizen öğrencisini ellerine pergelle ismini yazarak cezalandıran İngilizce öğretmeni Özge Ö., mahkemece suçlu bulundu. Mahkeme, öğretmenin ‘basit yaralama’ suçundan 3 bin TL para cezasına çarptırdı.

Feriköy’de bulunan Kuvayı Milliye İlköğretim Okulu’nda eğitim gören 12 yaşındaki Ö.C.L., iddiaya göre 3 Aralık 2010 günü İngilizce dersinde sırayı pergelle çizmeye başladı. Savcılıkta pedegog eşliğinde alınan ifadesinde oturduğu sırada yazılı olan argo kelimeyi pergelle silmeye çalıştığını belirten minik öğrenci, bu sırada yanına gelen İngilizce öğretmeni Özge Ö.’nün ‘sen sırayı çizersen ben de senin ellerini çizerim’ dediğini ve her iki elinin de üzerini pergelle çizdiğini iddia etti. Öğretmenin ellerine kendi adı ve soyadının başharflerini yazdığını ve ‘noktalarını da yarın yaparım’ dediğini belirten Ö.C.L., ağlamaya başlaması üzerine sınıf arkadaşlarının ayağa kalktığını ancak öğretmeninin ‘b.klar neden ayağa kalkıyorsunuz oturun’ diye hakarette bulunduğunu kaydetti.
“Olayı diğer velilerden öğrendim”
Olaydan diğer velilerin kendisini ‘geçmiş olsun’ demek için aramasıyla haberdar olduğunu belirten anne Nilay L., oğlu eve gelir gelmez önce birlikte okul yönetimine ardından da savcılığa başvurdu. Anne Nilgün L.’nin şikayeti üzerine Adli tıp Kurumu’na sevk edilen Ö.C.L. için verilen raporda her iki elindeki yaralanmanın da yaşamını tehlikeye sokmayacak miktarda olduğu belirtildi.
“Pergeli alırken eli çizildi”
Savcılık tarafından başlatılan soruşturma kapsamında ifade veren Özge Ö., artık öğretmenlik yapmadığını belirterek, “Olay günü derste öğrencimin önünde kitap olmadığını ve elindeki pergelle oturduğu sırayı karaladığını gördüm. Kendisini uyardım. Ancak pergeli vermeyince ben de daha fazla sıraya zarar vermemesi için zorla elinden aldım. Ancak bu sırada eli çizildi. Herhangi bir kastım yoktu. Sınıfta bulunan öğrencilerime ‘b.klar neden ayağa kalkıyorsunuz oturun’ diye de hakaret etmedim” dedi. Öğretmen suçlu bulundu İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede TCK’nın 86′ncı maddesi gereğince ‘kesten basit yaralama’ suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ile cezalandırılması istendi. Mahkeme, yapılan yargılama sonucunda öğrentemn Özge Ö.’yü suçlu bularak 3 bin TL para cezasına çarptırdı. Sanık öğretmenin kararı temyiz hakkı bulunuyor.kaynak memuruz.net
Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2012, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
mmert
mmert - 7 yıl Önce

arkadaşa geçmiş olsun ama Hocam hatalı davranmış. yanlış anlaşılmasın 'umursamakla' kanunen bizim öğrenciyi incitmeye bile hakkımız yok. bu durumlarda zaten hemen öğretmen suçlu bulunuyor. yapmamız gereken öğretmen 'miş gibi' davranmak. anlatabildiğimiz kadar anlatıp bu sıkıntılarda kesinlikle muhatap olmadan işi idareye savmak. onlar da karışmıyorsa vebali, günahı zaten bizden çıkıyor. benim okulumda da öğretmen arkadaşa6 ay hapis verildi. suçu orantısız güç kullanımı. lise3 öğrencisi koridorda kız öğrenciyi rahatsız ederken arkadaş tarafından uzaklaştırılmak istenmiş. suçu bbu. bu konular yargıya taşındığında öğretmeninin yanında olan idare(az bulunur) bile hiç bir şey yapamıyor. kişisel hakları ya tamamen rafa atıyoruz ya da orantısız serbest bırakıyoruz.

SIRADAKİ HABER