EMEKLİ OLAN,ANCAK 3 HALDE YENİDEN KAMUYA ALINABİLİR

Danıştay Onikinci Dairesinin 5335 sayılı Kanunun 30. maddesine dair kararını yayımlıyoruz

EMEKLİ OLAN,ANCAK 3 HALDE YENİDEN KAMUYA ALINABİLİR

Emekli olan birisi kamuda yeniden çalıştırılabilir mi?

Kamu kurumları bu konuda çok hata yapmaktadır. Bu hata ise 5335 sayılı Kanunun 30. maddesinin bir ve ikinci fıkralarının yanlış yorumlanmasından kaynaklanmaktadır.

Bu hatalar o derece yüksek bir noktaya geldi ki, torba yasada emekli aylığı kesilmeyenler için düzenleme yapıldı.

Daha önce yazmış olduğumuza haberde, SGK'nın yazılıma ekleyeceği küçük bir modül ile bu sorunların önüne geçmesi gerektiğini belirtmiştik. Yazılımsal düzenleme yapılmadığı için hala, 5335'in 30. maddesinin 2. fıkrasına bakıp emekli olanları çalıştıran kamu kurumları bulunmaktadır.

Aşağıdaki Danıştay kararının 2. sayfasının altı kırmızı ile çizilen bölümünden de görüleceği üzere, emekli olan birinin aylığı kesilerek yeniden işe alınabilmesi için şu 3 kapsamda olması gerekmektedir.

1- Birinci fıkrada sayılan istisnalar kapsamında açıktan atanabilme imkanı tanınanlar,

2- Birinci fıkrada tek tek sayılarak belirtilen kurumlar dışındaki kurumlara açıktan atanacaklar, (Örneğin belediyeler, bütçeden yardım almayan il özel idareleri, bütçeden yardım alamayan üst kurullar, bütçeden yardım almayan KİT'ler)

3- Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte emekli olmasına rağmen yeniden atanarak görev yapmaya devam edenler



memurlar.net
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2

banner1

banner7