Küçük Nilüfer'den Büyük Başarı: Dünya Birincisi Oldu

Kayseri'de yaşayan 8 yaşında Nilüfer Şimşek, Kanada merkezli yapılan Uluslararası Caribou Matematik Yarışması"nda kategorisinde birinci oldu.

Küçük Nilüfer'den Büyük Başarı: Dünya Birincisi Oldu

ODTÜ Geliştirme Vakfı Kayseri Okulları öğrencisi Şimşek, İngilizce yapılan matematik yarışmasında 2. sınıftan 1582 öğrenci arasında şampiyon olmayı başardı.

Şimşek, yaptığı açıklamada, Sınav hem eğlenceli hem de zordu. Yarışmada birinci olacağımı hayal edemedim fakat çok keyifliydi. Birinci olduğuma çok sevindim.

Çözdüğü test kitaplarının kendisine yardımcı olduğunu anlatan Şimşek, Çalışmalarım boşa gitmediği için de çok mutluyum. Ailem de çok mutlu oldu ve istediğimi alacaklarını söyledi.

Okulun müdürü Kemal Nakipoğlu da 20 öğrencisinin bu yarışma sonunda sertifika aldığını, Nilüfer Şimşek'in ise dünya birincisi olduğunu söyledi:

Türkiye'den 4 öğrencinin kendi kategorisinde dünya şampiyonu olduğunu belirten Nakipoğlu, şöyle devam etti:

Bu, Kanada merkezli Brock Üniversitesinin senede 6 defa yapıldığı yarışma. Matematik ağırlıklı. Okulumuzdan 20 çocuğumuz İngilizce olarak katıldı. Yarışmada çocukların gelişimini de izliyorlar.

Bu yarışmanın özelliği, çocukların gelişimini izleyip takip edebilmek. Bizim 2. sınıf kategorisindeki kızımız da bu yarışmada dünya birincisi oldu. Biz bunu bize gelen sertifikayla biliyoruz. Düşünün ki ilkokul 2. sınıf öğrencisi İngilizce olarak matematik problemlerini oturup online olarak hiçbir destek almadan çözüyor.

Nakipoğlu, öğrencilerinin başarısıyla gurur duyduklarını, bu başarının okulun vizyonuna da yakıştığını söyledi.

Sınavda öğrencilerin kesinlikle destek almadığını vurgulayan Nakipoğlu, "Bu sınavda öğrencilerimiz için şifre alıyoruz. Öğrencilerin koordinatör öğretmenleri var.

Okulda yapılan bu sınav için öğrenci tek başına bir sınıfa girip okuldaki bilgisayarla 60 dakikalık süre içerisinde Kanada'da gibi sınava girmiş oluyor. İngilizce sunulan soruyu, verilen metinden anlayarak ona göre çözüm üretiyor. Dolayısıyla ciddi bir yarışma.

Nakipoğlu, önceki senelerde öğrencilerinin katıldıkları fen bilgisi ve yabancı dil yarışmalarında dünya birinciliği ve ikinciliği elde ettiklerini sözlerine ekledi.

Uluslararası Caribou Matematik Yarışması

Öğrencilerin matematiği severek yapmalarını ve problem çözmeye yönelik keyifli vakit geçirmelerini amaçlayan Kanada merkezli organizasyon, internet ortamında, dünya çapında yarışma düzenleniyor.

Senede 6 defa 12 kategoride yapılan yarışma, İngilizce, Fransızca ve Farsça yapılıyor. Türkiye'den yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, bu dillerden birini seçiyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2020, 13:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER