ODTÜ Akademik Arşivini Erişime Açtı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki "Açık Bilim Konferansı ve Akademik Arşiv Açılışı" programında konuşma gerçekleştiren ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Zeyrek, OpenMETU uygulaması için biraz geç kaldıklarına, Türkiye'de daha önce bu alanda girişimde bulunan üniversitelerin olduğunu söyledi.

ODTÜ Akademik Arşivini Erişime Açtı

İyi bir zamanlama ve komisyon aracılığıyla OpenMETU'yu erişime açtıklarını söyleyen Zeyrek, bilimin açık olduğu ve olacağının altını çizerek, şöyle dedi:

Günümüzün değişen paradigmalarında biraz daha başka metodik yaklaşımlara ihtiyaç var. 80'li, 90'lı senelerde, Türkiye'de yayın sayılarına baktığımda binler düzeyindeydi.

Günümüzde üniversitemizin bir senede yaptığı yayın sayısı bin civarında. Biz, bunu çok az görüyoruz ve yükselmesi gerekiyor. Türkiye genelinde 40 bine yakın yayınlara çıkmış durumdayız. Muazzam bir gelişme var. Dünyadaki değişim bu zemini yaratmış bulunuyor. Bir çok ihtiyaç da kendini bu anlamda göstermiştir.

ODTÜ'nün araştırmada ve eğitimde hep ön saflarda yer aldığını söyleyen Zeyrek, "Topluma ve uluslararası camiaya karşı sorumluluklarımızı ön planda tutarak bu çalışmalara başladık.

OpenMETU adını verdiğimiz platformla bütün çıktılarımıza açık olarak erişilecek. Son derece yararlı olacak. Bilimin paylaşılabilir olması çok önemli bir gelişim.

ODTÜ'de üretilen bilimsel bilginin, internet aracılığıyla finansal, yasal, teknik engeller olmaksızın erişebilirliğini sağlayan kurumsal akademik arşivi içeren OpenMETU platformuna, "https://open.metu.edu.tr" adresinden ulaşılabilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER