ODTÜ'den 2 Bin Doktoralı İnsan Hedefine Tam Destek

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, doktoralı insan kaynağı oranını yüzde 1'e yükseltmek için yükseköğretim tarihinde ilk defa YÖK tarafından verilen ve "YÖK 100/2000 Doktora Bursu" adlı programa dair açıklama yaptı. 

ODTÜ'den 2 Bin Doktoralı İnsan Hedefine Tam Destek

ODTÜ olarak "YÖK 100/2000 Doktora Burs Programı" kapsamında ilk defa 2017 bahar döneminde olmak üzere bursiyer alımı amacıyla 5 defa çağrıya çıktıklarını belirten Kök, "Programa verdiğimiz önem sebebiyle her çağrı döneminde en yüksek başvuru sayısı olan 10 alana başvuru yaptık. 

Olabildiğince geniş bir kesimden bursiyer alabilmek için çalışmalar yaptık. Bursiyer sayılarını artırabilmek için ODTÜ olarak Ankara dışından gelen öğrencilere ek olarak yurt bursu imkanı da yarattık.

Rektör Kök, ilk başvuru dönemi olan 2017 senenin ikinci döneminde 10 alandan enerji depolama ve enerji malzemeleri, hava ve uzay araçları tasarımı, mikro ve nanoteknoloji, örüntü tanıma analizi, savunma bilişimi, modelleme ve simülasyon, yenilenebilir enerji kaynakları/teknolojileri, insan-bilgisayar etkileşimi ve klinik psikoloji alanlarının YÖK tarafından desteklenmesine karar verildiğini bildirdi. 

2018-2019 akademik senenin birinci döneminde ise 10 alan arasından 8'inin desteklendiğini söyleyen Kök, 2019 senenin ilk döneminde 10 alanın tümünün YÖK tarafından desteklendiğini açıkladı.

Bursiyerler 27 alanda eğitim alıyor

Kök, YÖK'ün doktora burs programına büyük önem verdiklerine dikkati çekerek şunları söyledi:

ODTÜ'de toplam 100 alandan 27 öncelikli alanda desteklenen 133 doktora bursiyeri çalışmalarını sürdürüyor. Ülkemiz için çok önemli bir eğitim projesi olan YÖK 100/2000 Doktora Burs programında üniversitemiz, öncü nitelikteki çalışmalarıyla öğrenci sayıları bakımından ilk sıralarda yer almayı hedeflemiş ve bunu başarmıştır. 

Bursiyer sayısını daha da artırmak hedefimiz. Bu bağlamda bu programı ülkemize kazandıran sayın YÖK Başkanımız Yekta Saraç'a ve emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER