ÖĞRETMENLERE EK ÖDEME Mİ, ÖZEL HİZMET TAZMİNATI MI VERİLSİN?

Öğretmene Ek Ödeme Yerine Özel Hizmet Tazminatı. Eğitim Bir-Sen Genel Başkanvekili Ahmet Özer, Memur-Sen Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında, eğitim iş kolunda 1 milyondan fazla çalışanın bulunduğunu belirterek, alanda yıllardan beri devasa problemlerinin biriktiğini ileri sürdü.

ÖĞRETMENLERE EK ÖDEME Mİ, ÖZEL HİZMET TAZMİNATI  MI VERİLSİN?

Toplu sözleşmede yetkili sendika olan Memur Sen ve Eğiitim Bir Sen Genel Başkanı Ahmet GÜNDOĞDU; öğretim elemanlarına 364TL üniversite ödeneği, öğretmenlere ek ödeme yerine 328 tl özel hizmet tazminatı isteyeceklerini açıkladı.

Ayrıca Genel Başkan Gündoğdu; Şeflere 109 Tl, tekniker,teknisyen memur ve hizmetli gibi kadrolarda bulunan çalışanlara 73 tl özel hizmet tazminatı istiyoruz dedi.

Ahmet ÖZER; 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'den kaynaklanan ücret dengesizliğinindüzelmesi çin öğretim elemanlarına 364 lira özel hizmet tazminatı artışı talep ettiklerini belirten Özer, "Bu alanda öğretmenlere 328, şeflere 109, memur ve hizmetlilere ise 73 liraözel hizmet tazminatının artırılması gerekiyor." dedi.

 

Geçen yıl yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde 18 maddede eğitim çalışanları adına kazanımalareldeedildiğini ifade eden Özer, ancak bukazanımların özellikle ek ödemenin gölgesinde kaldığını savundu.

 

Bu yılki toplu sözleşmelerde, eğitim çalışanlarıdaha güzel kazanımlar elde etmeyi umduklarını söyleyen Özer, geçen yıl 666 KHK ile öğretim elemanları ve öğretmenlerin kapsam dışı bırakıldığı için mağduriyetyaşadığını iddia etti.

 

IMF'ye bütün borçları ödeyen Hükümet'ten memurların, öğretmenlerin ve öğretim elemanlarının alacaklı olduğunu öne süren Özer, bu konuda talepleri olacağını belirtti. Memur-Sen'in toplu sözleşme taleplerini dün açıkladığını, eğitim camiasının taleplerinin bunlara ek olacağını anlatan Özer, ilk taleplerinin eğitim çalışanlarına ek göstergenin 3600 olarak uygulanması olduğunu bildirdi.

 

Öğretim elemanları için 364, öğretmenlere 328, şeflere 109, memur ve hizmetlilere ise 73 lira özel hizmet tazminatı istediklerini ifade eden Özer, şöyle devam etti:

 

"Her yıl eğitim hizmet kolunda çalışanlara verilen öğretim yılına hazırlık ödeneğinin de bu yıl bin 202 liraya çıkartılmasını talep ediyoruz. Eğitim çalışanlarının üzerinde durduğu konulardan birisi de ek ders ücretleridir. Ek ders ücretleri deyim yerindeyse bugün çok komik noktalarda seyrediyor. Bu komik ücretlerden kurtulmak için, herkese hakkının verilmesi için de üniversitede profesör olanlara 35 lira, doçentlere 29 lira, yardımcı doçentlere 23 lira, öğretim görevlisi ve okutman kadrosunda bulunanlara 18 lira, Milli Eğitimde çalışan öğretmenler için ise gündüz öğretimi için 15 lira, gece öğretimi için ise 17 lira ek ders ücretinin verilmesini talep ediyoruz."

 

Okul yöneticilerinin 6 saat derse girme zorunluluğunun kaldırılmasını da talepleri arasında sayan Özer, derse hazırlık-planlama karşılığı 10 saate 1 saat olarak verilen ilave ek dersin 6 saate 1 saat olarak düzenlenmesi, pansiyonlu okullarda gece nöbeti ücretlerinin 8 saate çıkarılması, yükseklisans ve doktora için artırımlı ek ders ücreti uygulamasında oranların yüksek lisanslılar için yüzde 25, doktoralılar için yüzde 40 olarak düzenlenmesi ve ikili eğitim yapan okul yöneticilerine fazla mesailerine karşılık haftalık 2 saat olarak ödenen ek ders ücretinin 10 saate çıkarılmasını istedi.

 

Özer, öğretmenlerinin sınav ücreti olarak yaklaşık 43 lira aldığını bu ücretin de 122 liraya çıkarılmasını, okul idarecileri arasında ücret adaleti sağlanmasını, öğretmenlere nöbetlerinde 4 saat ek ders ücreti verilmesini de talepleri arasında saydı.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2013, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
HAYBE
HAYBE - 8 yıl Önce

-CEK -CAK Hep aynı iste dur. Veren var mı? Ümit biterse gözler açılır ancak ,ümit dünyası döndür dur......

SIRADAKİ HABER