TSE Belgeli Okullar Geliyor

Tüm Türkiye'yi yasa boğan okullardaki ölümlü kazaları sona erdirecek yeni bir uygulama geliyor. 

TSE Belgeli Okullar Geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı kazaların bir daha olmaması ve okul ortamlarında öğrencilerin sağlık ve can güvenliğine yönelik tehdit ve risklerin sıfırlanması için harekete geçti. 

TSE ile ortak çalışma başlatan Bakanlık, 81 ildeki tüm okullar için standartlar belirleyecek ve uygulamaya koyacak. 

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, ülke genelindeki tüm okulların sağlık ve güvenlik standartlarına uygun hale getirilmesi ve öğrencilere yönelik olası risklerin ortadan kaldırılması için kapsamlı bir çalışma başlatıldı.

Çalıştaylar yapılacak

Selçuk, "Türk Standartları Enstitüsü ile işbirliği geliştirdik. Eğitim ortamı ve öğrenme süreçlerine dair tüm bina ve alanlarda, sağlık ve güvenliğe yönelik standartlar oluşturulacak. Trabzon, Adana, İstanbul, Diyarbakır ve Sivas'ta bu kapsamda çalıştaylar yaptık. TSE son bir değerlendirme yapıp uygulanacak standartları belirleyip, hayata geçireceğiz. 

Çalışma kapsamında, okul binalarının statik yapılarından tuvaletlerine, spor alanlarından bahçelerine kadar her noktaya standart belirlenecek. Acil durumlar analiz edilerek kayıt altına alınarak standartlara uygun hale getirilecek.

İlk yardım ve iş sağlığı eğitimi

MEB'in 2017'senesinde başlattığı İlkyardımcı Eğitim Merkezleri Projesi de hızla ilerliyor. Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içinde yapılan proje kapsamında 81 ilde İlkyardımcı Eğitim Merkezleri oluşturuldu. 

Bu merkezlerde özel bir programı tamamlayan 167 öğretmen İlkyardımcı Eğitimcisi sertifikası aldı. Bakanlık Genelgesi doğrultusunda okullarda İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimi ise devam ediyor.

Türkiye'yi ağlatmışlardı

Kocaeli'de okul bahçesindeki demir kapının altında kalan bir öğrenci yaşamını yitirmişti. Geçtiğimiz sene de Muş'taki bir okulun bahçesinde devrilen ağaç bir öğrencinin canını almış, üç öğrenci ile bir öğretmeni de yaralamıştı. 2010'senesinde ise İstanbul'daki bir okulda kırılan lavabo, 6 yaşındaki anaokulu öğrencisi Efe Boz'un ölümüne yol açmıştı.

7 Şubat'ta 20 bin öğretmen!

Milli Eğitim Bakanlığınca açıklanan takvime göre 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması 7 Şubat 2019'da yapılacak. Ön başvurular 19-23 Kasım'da alınacak. Mülakat merkezleri 3 Aralık'ta ilan edilecek, sözlü sınavlar ise 10-31 Aralık 2018'de yapılacak. 

Sonuçların ilanı 15 Ocak 2019'da, tercihlerin alınması 28 Ocak-1 Şubat 2019 tarihlerinde.

KAYNAK: AKŞAM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER