Ülke genelinde ilk 'ortak yazılı sınavlar' tamamlandı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), düzenlenen ülke genelindeki ortak yazılı sınavlar tamamlandı. Lise 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri için düzenlenen Ortak sınavlara 11 bin lisede, yaklaşık 1 milyon 100 bin öğrenci katıldı.

Ülke genelinde ilk 'ortak yazılı sınavlar' tamamlandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından lise 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri için düzenlenen ülke genelindeki ortak yazılı sınavlar tamamlandı.

MEB tarafından okul öncesinden 12. sınıfa kadar okullarda ölçme değerlendirme uygulamalarına ilişkin yeni esaslarda, ortaokul ve liselerde "ülke genelinde", "il ve ilçe genelinde" ve "okul genelinde" olmak üzere 3 farklı ortak yazılı sınav yapılacağı açıklanmıştı.

DÜN ORTAOKUL 6. SINIFLAR İÇİN YAPILMIŞTI

Öğrencilerin gelişimini takip etmek, müfredatın işlenmesinde okullar arasında bütünlük sağlamak için bu yıl ilk kez hayata geçirilen uygulama kapsamında ilk sınav, dün ortaokul 6. sınıflar için yapılmıştı.

Lise 9. sınıflara yönelik, Türk dili ve edebiyatı ile matematik derslerinden ülke genelindeki ortak sınav ise bugün 11 bin lisede yaklaşık 1 milyon 100 bin öğrenciye uygulandı.

Ortak sınavlarda, bu öğretim yılına mahsus olmak üzere çoktan seçmeli sorular kullanılırken, yazılı sınavlarda yanlış cevap sayısı, doğru cevap sayısını etkilemeyecek.

Türkçe dersi için dinleme ve konuşma sınavları ayrıca okullarda yapılacak.

MAZERET SINAVI DA YAPILACAK

Geçerli mazereti bulunan öğrencilerin sınava katılmama gerekçesi, ortak yazılı sınav uygulama tarihinden itibaren en geç 5 iş günü içerisinde velisi tarafından okul müdürlüğüne yazılı bildirilecek. Sınavlara mazeretleri nedeniyle katılamayan öğrenciler için mazeret sınavı yapılacak.

mazeret sınavlarının tarihi, il milli eğitim müdürlüklerince ilan edilecek. Mazeret sınavlarının soru ve cevap anahtarları, ölçme değerlendirme merkezi müdürlüklerince hazırlanacak, sınavın uygulanması ise eğitim kurumu sınıf veya alan zümrelerince yapılacak.

Mazeret sınavlarına katılmayan öğrenciler sınava katılmamış olarak değerlendirilecek.

Öğrenci velisi, 3 iş günü içinde öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne sınav sorularına yönelik itirazı için dilekçeyle başvurabilecek.

Ülke, il ve ilçe genelinde yapılan ortak yazılı sınavların cevap kağıtları, okullarda muhafaza altına alınacak.

KARAR GAZETESİ 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER