Asgari ücret maratonunda son düzlüğe girildi! İşte kritik haftanın detayları...

Milyonlarca asgari ücretli çalışanın gözü kulağı yetkililerden gelecek haberde. Asgari ücretin belirleneceği son toplantının bu hafta yapılması ve 2024 yılı için belirlenen yeni ücretin 31 Aralık tarihine kadar açıklanması bekleniyor. İşte kritik haftanın detayları ve zam pazarlığındaki olasılıklar...

Asgari ücret maratonunda son düzlüğe girildi! İşte kritik haftanın detayları...

Vatandaşın cebindeki para enflasyonla birlikte erirken gözler yeni asgari ücret rakamına çevrildi. Asgari Ücret Komisyonu'nun 3'üncü toplantı tarihi henüz açıklanmadı ancak toplantının bu hafta içi yapılması ve asgari ücretin 31 Aralık tarihine kadar açıklanması bekleniyor. İlk toplantısını 11 Aralık’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleştiren komisyon, ikinci toplantı 18 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda bir araya geldi. Toplantılarda enflasyon, alım gücü ve istihdam başta olmak üzere ekonomik veri ve raporları komisyon heyetlerine sunulduğu öğrenildi.

İLK TOPLANTIDA RAKAM KONUŞULMADI

TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar ikini toplantının ardından "Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısında herhangi bir rakam konuşulmadı" açıklamasında bulundu.

'HERKESİN MUTABIK KALDIĞI BİR ÜCRET SEVİYESİ...'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, "Komisyondan çıkacak kararın herkesin mutabık kaldığı bir ücret seviyesi olmasını ümit ediyoruz" ifadelerini kullandı.

İŞTE ZAM PAZARLIĞINDAKİ OLASILIKLAR...

Asgari ücrete gelecek zam oranlarına göre oluşacak net rakamlar ise şu şekilde:

Yüzde 35’lik zamda asgari ücret 15 bin 392 lira
Yüzde 40’lık zamda 15 bin 962 lira
Yüzde 45’lik zamda 16 bin 532 lira
Yüzde 50’lik zamda 17 bin 103 lira
Yüzde 55’lik zamda ise 17 bin 673 lira olacak.

KARAR GAZETESİ 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER