EYT düzenlemesi yeni mağduriyet getirdi: Şimdi de Emeklilikte Prime Takılanlar!

TBMM Başkanlığı'na sunulan emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yasa teklifinde dikkat çeken bir karara gidildi. EYT’de kademeli prim günü aranacak.

EYT düzenlemesi yeni mağduriyet getirdi: Şimdi de Emeklilikte Prime Takılanlar!

Binlerce kişinin beklediği "Emeklilikte Yaşa Takılanlar"a yönelik düzenleme Meclis'e sunuldu. Ne var ki beraberinde bir başka tartışma başladı. Düzenlemede daha önce duyurulan "5 bin prim gün" şartının kademeli olarak 5 bin 975 güne uzatıldığı bildirildi.

Tartışmanın odağını AKP Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç'un tweeti oluşturdu. İlk tweetinde 5 bin prim günü açıklaması yapan Tunç, birkaç saat sonra attığı twette şu bilgiyi paylaştı: "1999 öncesi sigorta girişi olanların başlangıca göre pirim gün sayısı kademeli olarak 5.000 ila 5.975 gün arasında değişiyor. Düzenleme ile yaş şartı kalkıyor, kadınlar 20, erkekler 25 yıl sigortalılık süresi ve 5.000 ila 5.975 arası değişen prim gün sayısını doldurmaları gerekiyor."

Günü eksik olup 5 bin güne tamamlamak için borçlananlar, emeklilik için ilan edilen şartları taşıyanlar büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Yılmaz Tunç’un tweeti altına yüzlerce tepki geldi.

1996 -1997 İŞE GİRİŞLİLER ETKİLENECEK

BirGün yazarı Prof. Dr. Aziz Çelik, düzenlemenin yeni bir mağduriyet getirdiğini belirterek bu durumda “Emeklilikte Prime Takılanlar” olduğunu söyledi. Prof. Çelik, özellikle işe ilk girişleri 1996-1997 olanların etkileneceğini belirterek şöyle devam etti: "Bir başka mağduriyet de 8 Eylül 99 sonrası işe giren kişilerin yaşadıkları. Kısa farklarla yıllar sonra emekli olabilecekler. Bir başka sıkıntı da düzenlemenin aralık ayı yerine ocakta yapılması nedeniyle EYT’den emekli olacakların ömür boyu yüzde 8 daha düşük maaş alacak olması."

Bu tablodaki yaş koşulu ortadan kalkmasına rağmen prim günü devam ediyor.Bu tablodaki yaş koşulu ortadan kalkmasına rağmen prim günü devam ediyor.

EYT'LİLERİN MAAŞINDA 5 BİN 500 TL SINIRI

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’nun aktardığına göre, ilk maaşlar mart ayında alınacak. 2023'te 2 milyon 250 bin, toplam 5 milyon kişi yararlanabilecek.

Meclis'te gazetecilere konuşan Akbaşoğlu, "Prim gününü dolduran herkes kendi mevzuatı çerçevesinde emekli olacak. En geç haftaya Salı veya Çarşamba, yasalaşmasını öngörüyoruz" dedi.

Yasa düzenlemesi, çalışan emekli için 5 puan destek primi verilmesini ve emekli olanların 10 gün içerisinde tekrar işe başlaması halinde işverenlere yaklaşık 500 TL destek verilmesini de öngörüyor.

BirGün Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER