Fitch, İtalya'nın Kredi Notunu İndirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İtalya'nın kredi notunun "BBB" seviyesinden "BBB-" seviyesine düşürüldüğünü ve görünümünün "durağan" olduğunu bildirdi.

Fitch, İtalya'nın Kredi Notunu İndirdi

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, İtalya'nın kredi notundaki düşüşün yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ülke ekonomisi ve mali durumu üzerindeki etkiyi yansıttığı ifade edildi.

Yapılan Açıklamada, İtalya'nın uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunun "BBB" seviyesinden "BBB-" seviyesine indirildiği, görünümünün ise "durağan" olarak belirlendiği kaydedildi.

İtalya ekonomisinin bu sene yüzde 8 daralacağının tahmin edildiği açıklamada, Kovid-19 salgınının bu sene ikinci yarısında kontrol altına alınması halinde 2021'de nispeten güçlü bir ekonomik toparlanmanın yaşanabileceğini söyledi.

Salgında ikinci bir dalga olması ve tecrit önlemlerinin tekrardan başlaması durumunda, ekonominin bu sene ve gelecek sene daha çok zayıflayacağı belirtildi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) varlık alımların İtalya'nın Kovid-19 salgınına karşı aldığı mali önlemleri kolaylaştıracağına dikkati çekilen açıklamada, bunun aynı zamanda borçlanma maliyetlerini kısa vadede düşük seviyelerde tutarak risklerin tekrardan finansmanını hafifleteceği bildirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER