Merkez Bankasından Flaş Açıklama

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından faiz oranlarına dair yapılan duyuruda, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulunun (PPK), politika faizi yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verildi.

Merkez Bankasından Flaş Açıklama

Son dönemde açıklanan verilerin ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini gösterdiği belirtilerek, "Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmekte.

Enflasyon göstergelerinde iyileşme gözlendi

İç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşme gözlendiği aktarılan duyuruda, şunlar söylendi:

Bununla birlikte, gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerindeki artışlar ile enflasyon beklentilerindeki yüksek seyir fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiğini göstermekte.

Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar verilmiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecek.

Duyuruda, açıklanacak her türlü yeni veri ve haberin, Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine sebep olabileceği söylenerek, PPK toplantı özetinin beş iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi.

PPK toplantısına dair gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, faizlerde değişiklik beklemiyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2019, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER