'ABDULLAH GÜL SİYASİ PARTİ KURUYOR'

Abdullah Gül'ün eski danışmanı olan Yeni Çağ gazetesi yazarı ve Ankara temsilcisi Ahmet Takan köşe yazısında Gül'ün siyasi parti kurma çalışmaları yürüttüğünü ve 2019 Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olacağını belirtti.

'ABDULLAH GÜL SİYASİ PARTİ KURUYOR'
Abdullah Gül'ün eski danışmanı olan Yeni Çağ gazetesi yazarı ve Ankara temsilcisi Ahmet Takan bugün yayımlanan köşe yazısında Abdullah Gül'ün yeni bir siyasi parti kurulması için harekete geçtiğini ifade etti. Yazısına, "Bu yazı Ankara’da Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken kaleme alınmıştır" notuyla başlayan Takan, Gül'ün savaşarak siyaset yapmayacağını ifade ederek, "Hele Erdoğan’a karşı asla ve kat'a. Sorunun yanıtına geçelim. Ne Hayrunnisa Gül ne de Abdullah Gül aktif siyaset hırslarından vazgeçmiş değiller" dedi.

"Parti programına AKP'nin yapamadıklarını yazın"

Gül'ün, yeni parti için Ali Babacan, Taner Yıldız ve Hüseyin Çelik gibi isimlere görev verdiğini; Arınç'ın da yeni parti çalışmalarına destek verdiğini ifade eden Takan yazısında, "TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in de bu oluşum içinde yer aldığı iddia ediliyor. Yeni parti çalışmalarında AKP’nin kuruluşuna benzer metotlar uygulanıyor. Kanaat önderleri ve yeni teşkilatlanma için belirlenen tüm isimlerle bire bir özel görüşmeler yapılıyor. Görüşmeler tutanak altına alınıyor. Görüşülen şahıslara, yeni parti programı, Türkiye’nin sorunları, çözüm süreci, başkanlık sistemi tartışmaları, dış politika gibi belli alanlarda sorular soruluyor. Düşünceler not ediliyor. Konuyla ilgili bilgi aldığım kaynağım, parti programının yazım aşamasına bile geldiğini ileri sürdü, Gül’ün, 'Parti programına bugüne kadar Erdoğan’ın yaptıklarının tersini ve AKP’nin yapamadıklarını yazın' talimatını verdiğini iddia etti" dedi.

"Gül 2019'da cumhurbaşkanlığına aday"

Gül’ün yeni partiye genel başkanlık edip etmeyeceğinin henüz netleşmediğini ifade eden Takan, "Kesin olan bir şey var; Gül’ün 2019’da Cumhurbaşkanlığına aday olacağı hesapları.

Söz konusu tabloda durumu en sıkışık olan 'Başbakan' Ahmet Davutoğlu. Kendisine yakın kaynaklar Davutoğlu’nun, 'Sen kalk o koltuğa ben oturayım diyor Abdullah Gül. Böyle şey olur mu?' diyerek tepki gösterdiğini ifade ediyor" dedi.
Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER