GENELKURMAY BAŞKANI ÖZEL, "SAVAŞ RİSKİ VAR"

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, IŞID terör örgütüyle savaşan pkk terör örgütü'nün Suriye kolu pyd hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Özel, pkk terör örgütü'nün "meşrulaşma" tehlikesine değindi.

GENELKURMAY BAŞKANI ÖZEL, "SAVAŞ RİSKİ VAR"
Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Savunma ve Havacılık Dergisi'ne verdiği röportajda Türkiye'nin yakın coğrafyasındaki risk ve tehditlere ilişkin kapsamlı değerlendirmelerde bulundu.
 
Suriye'deki ortamın, pyd-pkk'nın terör örgütü kimliğinden ziyade IŞİD ile savaşan meşru bir güç olarak görülmesine yol açtığını söyleyen Genelkurmay Başkanı, sınır güvenliği için merkezi bir komutanlık kurulacağını da açıkladı. "İyimser öngörüde bulunmak güç" diyen Orgeneral Özel, bölgede Türkiye için savaş riskine işaret etti.
 
"RİSK ORTADAN KALKMADI"
 
Genelkurmay Başkanı bölgedeki savaş riskine dikkat çekerek, "Ekonomik çıkarlarda yaşanacak çatışmalar, kutuplaşmalar ve azalan kaynaklar için sürdürülen mücadeleler değerlendirildiğinde, bulunduğumuz coğrafyada konvansiyonel bir harbin yaşanma riskinin henüz ortadan kalkmadığını söylemek yanlış olmayacaktır." dedi.
 
"pkk FARKLI BİR ALGI OLUŞTURMAYA ÇALIYOR"
 
Genelkurmay Başkanı, "Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerindeki gelişmeler, iyimser öngörülerde bulunulmasını güçleştirmektedir" dedi. Özel sözlerine şöyle devam etti:
 
"Irak ve Suriye'de yaratılan ortam IŞID'ın giderek güçlenmesine, bütün dünyadan birçok radikal savaşçının bölgeye akmasına ve pyd/pkk'nın terör örgütü kimliğinden ziyade DEAŞ ile savaşan meşru bir güç olarak bölgede görülmesine yol açmaktadır. Bölücü terör örgütü, Irak ve Suriye'de yaşanan gelişmeler doğrultusunda elde ettiği kazanımları artırmaya çalışırken aynı zamanda kendisini ve diğer ülkelerdeki uzantılarını masum göstererek farklı bir algı oluşturmaya çalışmaktadır.
 
Özel, kimi ülkelerin hem bilgi teknolojilerini hem de dünyanın tehdit olarak algıladığı güçleri kullandığını söyledi, bunları da "üstünlük sağlama yarışının karanlık yüzü" olarak niteledi.
 
BİR TABUR DAHA KURULACAK
 
Türkiye'nin sınır güvenliği için aldığı önlemleri de anlatan Özel, 2013 ve 2014 yıllarında kurulan iki hudut özel harekât komando taburuna bu yıl bir taburun daha ekleneceğini söyledi.
 
SINIR KARAKOLLARI BİRLEŞTİRİLECEK
 
Özel'in verdiği bilgilere göre, sınır birlikleri güçlendirilecek ve yasal yetkileri yeniden düzenlenecek. Orta vadede sınır sorumluluğu muharip tugaylardan devralınacak ve 317 sınır karakolu tek bir komutanlık altında birleştirilecek.
Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER