Bu kez kopyacıyı bilgisayar yakaladı

Oltu'da yapılan Merkezi Sistem Sınavları'nda toplu veya ikili kopya çekildiği iddiası ile iki öğretmene ceza verildi.

Bu kez kopyacıyı bilgisayar yakaladı
Aynı yöntem ile başka il ve salonlarda ise sınav görevlilerinin yönetmeliklere uymadığını tespit etti. kopya çeken adaylara 1 yıl sınava girememe, bu olaylara göz yuman sınav görevlilerine ise 1 yıl sınav görevi alamama cezası verildi.

Ceza alan adayların ve sınav görevlilerinin isimleri 81 ilin valiliklerine duyuruldu.

Kamuoyunun merak ettiği ise Milli Eğitim Bakanlığının elinde bilgisayar ortamında kopya analizi yapabilecek teknik bir imkan varsa bunun başka sınavlar için de kullanılıp kullanılmadığı.

Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan  doğudaki bir okulda yapılan Açık öğretim meslek lisesi sınavında sınav sorumlusunun bütün sınıfa doğru cevapları tek tek okuması da bu kopya analizine takıldı mı?

Takıldı ise sorumlular hakkında bir inceleme başlatıldı mı? Şimdi akıllarda bu soru var.


Konuyla ilgili Oltu Gazetesi'nin haberi


Oltu'da yapılan Merkezi Sistem Sınavları'nda toplu veya ikili kopya çekildiği iddiası ile iki öğretmene ceza verildi.

Bildiğiniz gibi birkaç yıldır Merkez Sınav Sistemleri'ne dahil olan SBS, PYBS, Açık İlköğretim, Açık Lise ve Ehliyet sınavı gibi sınavlar artık Oltu'da yapılmaktadır. Böylece Oltu ve çevresindeki komşu ilçelerde yaşayan öğrencilerle, veliler Erzurum yerine Oltu'ya gelmekte ve bu değişimin getirdiği avantajlardan yararlanmaktalar. Yapılan yol masrafları bir kenara, en azından Erzurum'da her YGS sınavından sonra yaşanılan o trafik izdihamı ve stresi Oltu'da yaşanmamakta.

Fakat bu sınavlarda yaşanacak olan şaibe ya da kopya olayları sonucu sınavların Oltu'dan alınacağı da sınavlarda görev alan tüm öğretmenler tarafında bilinen bir gerçek. Ve ayrıca sınav toplantılarında tüm öğretmenlerden kopya olayları karşısında dikkatli olmaları istenmiş ve Ankara'daki sınav merkezinde toplu ya da ikili kopyanın sistem tarafından ortaya çıkarıldığı belirtilmişti. Bu uyarılara rağmen ne yazık ki sınavlarda kopya olayları konusunda yeterli hassasiyetin gösterilmediği ortaya çıktı.

Ankara'daki sınav merkezinde yapılan inceleme sonunda Oltu'da yapılan bir sınavda Merkezi Sistem Sınav Yönergesi'nin 14. maddesinde belirtilen hususlara aykırı hareket edildiği, toplu veya ikili kopya çekildiği ortaya çıktı. Bu nedenle de ceza olarak, o sınavda görevli salon başkanı ile gözcü öğretmene 1 (Bir) yıl süre ile sınavlarda görev verilmeyecektir.

Temennimiz odur ki, bundan sonra sınavlarda görev alacak öğretmenler bu olaydan ders alıp, toplu ya da ikili kopya teşebbüslerine izin veya imkan vermeyeceklerdir.


Milli Eğitim Bakanlığı'nın yazısı 
Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER