ELEKTRİĞE ZAM GELİYOR

Enerji Bakanlığı, Yargıtay’ın ‘Elektrik kayıp kaçak parasının iadesi’ kararının faturasını 36,8 milyon aboneye kesti.

ELEKTRİĞE ZAM GELİYOR
Bakanlığın hazırladığı ve Başbakanlık tarafından TBMM’ye gönderilen tasarıyla, mahkeme kararıyla abonelere yapılacak kayıp kaçak iade ödemeleri, elektrik faturasına yansıtılacak.
 
Enerji Bakanlığı tarafından hazırlanan dün akşam TBMM’ye gönderilen ‘Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’yla elektrik kesme-bağlama ile sayaç okuma bedelleri de kalıcı hale getiriliyor.
 
Sadece 2014 yılı için yaklaşık 5-6 milyarlık liralık iade tutarı dikkate alındığında elektrik birim fiyatları önemli oranda zamlanacak.
 
Bakanlık tasarıyla ayrıca, 2006-2010 döneminde kamunun yaptığı yatırımları 2016 tarife dönemine ekleyerek özel şirketlere milyarlarca liralık avantaj sağlıyor.
 
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 17 Aralık 2014 tarihinde kayıp-kaçak parasının elektrik abonesinden alınamayacağına karar vermişti.
 
Aynı kararda abonelerden alınan geçmiş 10 yıllık bedelin de iadesi hükmü yer almıştı.
 
Ancak, TBMM’ye gönderilen tasarıyla yapılacak iadelerin faturası yine abonelere kesiliyor.
 
İlgili kanuna eklenen geçici maddede ‘Dağıtım şirketleri ya da tedarikçi tarafından yapılan iadeler ve mahkeme kararında yer alan giderler dağıtım tarifeleri yoluyla karşılanır.
 
Bu kanun yürürlüğe girdiği tarihten önce açılmış olan her türlü ilamsız icra takibi, dava ve başvurular hakkında da bu kanunla değiştirilen 17’nci madde hükümleri uygulanır.’ ifadelerine yer verildi.
 
ŞİRKETLERE BÜYÜK KIYAK
 
Kanun tasarısıyla Enerji Bakanlığı, kamunun yaptığı yatırımların özel şirketlerin hesabına aktarılmasına imkan veriyor:
 
“Geçici madde 20: (1) Elektrik dağıtım şirketlerine 2006-2010 arasında aktarılan yatırım harcamaları ile 2010 sonu itibarıyla yatırım harcamaları toplamının, EPDK tarafından onaylanmış yatırım tutarının üzerinde olması durumunda; 2010 sonu itibarıyla Avrupa Yatırım Bankası ile Dünya Bankası’ndan kredi alınmak suretiyle yapılan yatırım harcamaları; faiz, enflasyon ve benzeri herhangi bir güncelleme yapılmaksızın 1/1/2016 tarihinde başlayacak uygulama dönemi tarife hesaplamalarında dikkate alınır.”
 
Önceki gün de ‘kayıp-kaçak hedeflerini tutturamayan şirketler için yeni hedeflerin belirlenmesi’ konulu kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na sunulmuştu.
 
Zaman
Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER