ÖĞRETMENLERİN KURS ÜCRETLERİ ARTIRILMALI

Eğitim Bir-Sen Genel Başkanvekili Ahmet ÖZER, yaptığı açıklamada destekleme kurslarına ilişkin önerilerini belirterek, mevcut uygulamadaki eksikliklerin giderilmesini istedi.

ÖĞRETMENLERİN KURS ÜCRETLERİ ARTIRILMALI
Eğitim Bir-Sen Genel Başkanvekili Ahmet ÖZER, yaptığı açıklamada destekleme kurslarına ilişkin önerilerini belirterek, mevcut uygulamadaki eksikliklerin giderilmesini istedi.
 
Özer, kurslara olan talebin dershanelerin kapatılmasından sonra iyice artacağını belirterek, bu yıl kurslardan edinilen deneyimler sonucunda destekleme kurslarının eksik yönlerinin tamamlanmasını isterken, konuya ilişkin önerilerini şöyle sıraladı:
 
Dönemlik toplam kus saatinde 36/72 sınırlamasının kaldırılarak ‘Bir dersin kurs saati, öğretim programı içindeki haftalık ders saatinin yarından az olamaz.’ şeklinde düzenlenmesi gerekmektedir.
Verimliliğinin ve Etkililiğin ölçülmesine yönelik iş ve işlemler açık bir şekilde belirlenmelidir.
Kurslarda kullanılan doküman ve ölçme değerlendirme giderlerinin nasıl ve nereden karşılanacağına açıklık getirilerek bu konuda okullara destek olunmalıdır.
Kurs merkezi müdürü ve müdür yardımcısına da hafta içi kurslar da dâhil ücret ödenmelidir. Yöneticilerimiz hafta içi günlük 5-6 saat ek ders alabilirken hafta sonu tatillerinden feragat etmeleri karşılığında sadece 2 saat ücret alabilmektedir. Hafta sonu verilen ek ders ücreti en azından hafta içindeki ücretle eşitlenmelidir.
Hafta içi veya hafta sonu açılacak olan kurslarda görev alan yardımcı hizmetler sınıfındaki personele de ücret ödenmelidir.
Öğrenci talebi olmasına karşın, bazı branşlarda öğretmen katılımının yetersizliğinden açılamayan kurslar için öğretmen kurs ücretlerinin 19 TL'ye çıkarılması, öğretmen katılımının da istenilen düzeye çıkmasına önemli bir katkı sağlayacaktır. Ancak bu uygulama kurs dışında derse giren öğretmene ödenen 9,5 TL'lik ek ders ücreti ödenmesinden dolayı çalışma barışının ve adalet duygusunun zedelenmesine zemin hazırlayacaktır. Bundan dolayı ek ders ücretlerinde genel bir iyileştirme yapılması zaruriyet arz etmektedir.
Kurslarda hafta içi veya hafta sonu okulların açık kalma saatleri de dikkate alınarak yakıt ve temizlik gibi giderler için bakanlık tarafından gönderilen ödenekler artırmalıdır.
Kurslarda görevlendirilen ücretli öğretmenlere kurs ve ders için toplam 30 saatten fazla ders verilememesi önemli bir sorundur. Bu sınırlamanın kaldırılması gerekmektedir.
Okullarda haftalık ders saatinin fazla olması hafta içi açılan kurslarda bir süre sonra Öğrencilerin ilgisini azaltmakta ve devamsızlıklarına neden olmaktadır. Bu nedenle haftalık ders yükü yeniden düzenlenmelidir.
Mevcut ücret yönetmeliği kursları da kapsayacak şekilde güncellenmelidir.
Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER