GÖKÇEK'İN SÖZLERİNİ ÇOK YANLIŞ BULUYORUM

Beşir Atalay: Gökçek'in yaptığını yanlış buluyorum

GÖKÇEK'İN SÖZLERİNİ ÇOK YANLIŞ BULUYORUM
AK Parti Sözcüsü ve seçim kampanyasını yürüten ekibin başındaki isim Beşir Atalay, Arınç-Gökçek tartışmasına değinerek, Melih Gökçek'in yaptığını yanlış bulduğunu söyledi. 

HaberTürk'ten Kübra Par'a çarpıcı açıklamalar yapan Atalay, Arınç-Gökçek tartışmasıyla ilgili ''Çok yanlış buluyorum. Bir belediye başkanı olarak, Başbakan Yardımcımıza böyle şeyler söylemesi yanlıştı'' dedi.
İşte o röportajdan bazı çarpıcı bölümler:

3 dönem kuralına takılan pek çok AK Partili isim Meclis’e veda edecek. Hazirandan sonra nasıl bir AK Parti göreceğiz?

Üç dönemlikler dediklerimiz, 13 yılın başarı öyküsüne imza atmış arkadaşlarımız. Kamuoyunun da yakından tanıdığı bu flaş isimlerin listede olmayışı eksiklik hissettiriyor ama AK Parti’ninki uzun bir öykü. Yeni liste de 13 yıllık birikimin özeti. 6 bin 223 aday adayımız vardı, hepsiyle tek tek mülakat yaptık. Seçmekte zorlandık.

'ŞUNA YAKIN, BUNA YAKIN DİYE BAKMADIK'

Aday listeleri hazırlanırken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ne kadar katkısı oldu?

Bu süreçte Cumhurbaşkanı’mızın direkt etkisi olması mümkün değil, kendisi tarafsız bir konumda. Ama tabii ki Başbakan’ımızla sürekli iletişim halindeler. Aralarında istişare etmiş olabilirler.

‘Erdoğan’a yakın isimler aday olacak, Davutoğlu biraz etkisiz kalacak’ spekülasyonu yapılıyordu liste öncesi...

Tayyip Bey kurucu liderimiz ve sembolümüzdür. Ama bu tür işlerde esas olan partinin geleceğidir. Herkes partinin iyiliği için çalışır. Bu sefer de üzerinde iyi çalışılmış, dengeli bir liste ortaya çıktı. İsimler “şuna yakın, buna yakın” diye belirlenmedi. Örneğin Mücahit Arslan, Tayyip Bey’e yakın çalıştı ama partimizin de kurucularındandır. Benzer şekilde Aydın Ünal, Tayyip Bey Başbakan iken konuşma metinlerine yardım ediyordu ama iyi yetişmiş bir arkadaşımızdır. 

'BERAT ALBAYRAK DA MÜLAKATA GİRDİ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın aday olması tartışma yarattı. Bu, akrabaların aday olmaması kuralına aykırı değil mi?

Hayır, bu durum akraba kuralına takılmıyor, çünkü Tayyip Erdoğan şu anda partimizin üyesi değil.

Erdoğan'ın, Berat Albayrak ile ilgili özel bir ricası oldu mu?

Benim bilgim yok. Partimizin üst kurulu aday olmasını uygun görmüş.

Onunla da mülakat yapıldı mı?

Tabii ki. Eski bakanlarla bile mülakat yaptık.

Aday gösterilmedikleri için size sitem eden oluyor mu?

Tabii, çok oluyor. Seçici kurul olarak aday listeleri açıklandıktan sonra ''Biraz ortadan kaybolalım'' deriz, telefonlara çok çıkmayız! (Gülüyor). Başbakan’ımız liste dışı kalan milletvekilleriyle 16 Nisan’da yemek yiyecek. Buna 'gönül alma' yemeği diyebiliriz. 17 Nisan’da da üç dönem kuralına takılanlarla bir yemek olacak.

'MELİH GÖKÇEK YANLIŞ YAPTI'

Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek neden aday olamadı?

Tamamen akraba ilişkisinden, başka bir nedeni yok. ''Parti içinde 3. dereceye kadar akrabalığı olanlar aday gösterilmeyecek'' şeklinde karar aldık.

Gökçek-Arınç polemiği yaşanmasaydı sonuç farklı olur muydu?

Hiç ilgisi yok.

Melih Gökçek’in Bülent Arınç’a yönelik sözlerini nasıl karşıladınız?

Çok yanlış buluyorum. Bir belediye başkanı olarak, Başbakan Yardımcımıza böyle şeyler söylemesi yanlıştı.

Cumhurbaşkanı’nın çözüm süreciyle ilgili çıkışları karşısında Bülent Arınç’ın ‘Hükümetimizi ve kendisini yıpratabilir’ yorumunu nasıl karşıladınız?

Bu konuda tartışmaya girmem. Partimizin belirlemiş olduğu bir stil vardır.Bakanlar Kurulu’nda ve Merkez Yürütme Kurulu’nda her şeyi konuşuruz. Orada en çok itiraz edenlerden biri de benim. Orada karşı koyarım, ama dışarıda az konuşurum. Böyle şeylerin basın önünde konuşulmasını doğru bulmuyorum.

Erdoğan’ın, İzleme Heyeti ve Dolmabahçe buluşmasıyla ilgili çıkışları sizi şaşırttı mı?

Bu konuda bir iletişimsizlik olmuş olabilir. Şu an çözüm süreciyle ilgili görüşmelerin içinde değilim ama Cumhurbaşkanı'mızın görüş beyan etmesini normal görüyorum, çünkü bu bir devlet meselesi. Tayyip Bey emek verdiği bir konuda görüş beyan ediyorsa, bunu ani tepki olarak değerlendirmemek lazım.

HAKAN FİDAN OLAYI: KEŞKE YAŞANMASAYDI

''Hakan Fidan, Cumhurbaşkanı’nın tam onayı olmadan istifa etti. Tayyip Bey de bunu kabul etmedi. Keşke bunlar yaşanmasaydı. Hakan Fidan, bizim yetiştirdiğimiz iyi bir değerdir. Onu bürokrasiye ben kazandırdım.''

BAŞKANLIK MODELİ: ÇİFT BAŞLILIK SİSTEMİ TIKAR

''Dünyada başkanlık sistemini uygulayan çok iyi demokrasi örnekleri var. Esas olan demokrasinin tam gerçekleşmesi. Bunu kurabildikten sonra başkanlık sistemi tercih edilebilir. Türkiye’deki sorun hem Cumhurbaşkanı’nın hem de Başbakan’ın halk tarafından seçilmesi. Cumhurbaşkanı, seçildiğinde, “Aktif olacağım, odamda oturmayacağım” dedi. Nitekim yapıyor, ama bu uzun vadede sistemi tıkar. Gelecekte farklı görüşlere sahip bir Cumhurbaşkanı ve hükümet olduğunu düşünün, yürümez. Bunu çözmek zorundayız.''

'GÜLER YÜZLÜ BİR KAMPANYA OLACAK'

Seçim için nasıl bir kampanya hazırlıyorsunuz? 

AK Parti kampanyaları daima renkli ve büyüktür. Güler yüzlü ve pozitif bir kampanya olacak. Türkiye’yi hareketlendirecek yeni şarkılarımız ve sloganlarımız var. Tam bir demokrasi bayramı yaşanacak. Kampanyayı, başkanlığımda bir heyetle birlikte yürütüyoruz. Yine Erol Olçak’la birlikte çalışıyoruz. Birçok arkadaşımız da katkı sunuyor. 

12 yılın muhasebesini yapsanız, AK Parti’nin eksikleri ve hataları nelerdi?

Eksiklerimizi içimizde konuşuruz. Partimle ilgili eleştiriler sıralamak istemem. Seçim üzeri bunu konuşmak doğru olmaz.

'SESSİZ DEVRİMİ 3 DÖNEMLİKLER GERÇEKLEŞTİRDİ'

Ne olacak bu 3 dönemliklerin hali? 

Ben de 3 dönemliklerdenim ama seçim kampanyasında aktif görev yapıyorum. Bu arkadaşlarımız çok önemli. Sessiz devrimi onlar gerçekleştirdi. AK Parti’nin altın yıllarına imza attılar. 

Siz ne yapacaksınız? Bir sahil kasabasına mı yerleşeceksiniz yoksa! 

Hep Ankara’da yaşadım. Burayı çok seviyorum. Allah ömür verdikçe burada yaşayacağım ve partimin emrinde olacağım. 
Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER