KONTÖRLÜ HATLARA VERGİ MÜJDESİ

Maliye Bakanlığı, mobil internet kullanan kontörlü hat sahiplerine, fazla alınan Özel İletişim Vergisi'ni (ÖİV) geri ödeme süreci başlattı. GSM operatörleri fazla tahsil edilmiş olan tutarı aylık olarak hesaplayarak hat sahibinin isteğine bağlı olarak nakit ya da hatta yükleyerek geri verecek.

KONTÖRLÜ HATLARA VERGİ MÜJDESİ


MALİYE OPERATÖRLERE GERİ ÖDEME YAPACAK
Maliye, fazla alınan ÖİV'nin geri ödemesini cep telefonu operatörlerine yapacak. Faturalı hatlara ilişkin herhangi bir düzenleme bulunmuyor. ÖİV, sunulan hizmete göre farklı oranlarda tahsil ediliyor. Konuşma ve kısa mesajda yüzde 25 olarak alınırken, data kullanımında oran yüzde 5. Herhangi bir abone, örneğin 100 TL’lik kontör aldığında Maliye bunun üzerinden peşin olarak kullanım ayrımı gözetmeksizin yüzde 25 vergi alıyordu. Alınan kontörler hangi amaçla kullanıldı ise aradaki farkın vergisi vatandaşa geri ödenecek.

NAKİT ALINABİLİR
Tebliğde yer alan değerlendirmelere göre mobil elektronik haberleşme işletmecileri, fazla olarak tahsil edilmiş olan ÖİV tutarını birer aylık dönemler itibariyle hesaplayıp, takip eden ayın sonuna kadar abonelere bildirerek iade edecek. Aboneler, söz konusu verginin hatlarına yükleme yapılması suretiyle iadesini tercih edebileceği gibi nakden iade edilmesini de tercih edebilecek. Abonelerin hatlarını kapattırmaları veya operatör değiştirmeleri durumunda iade işleminin nakit olarak yapılması gerekiyor.

MİLYONLARCA LİRA TUTACAK
Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) konuya ilişkin Özel İletişim Vergisi Genel Tebliği Resmi Gazete’de geçen ay yayımlanmıştı. Düzenleme hakkında değerlendirmede bulunan Maliye Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, “Tebliğ bir ay önce çıktı. Ne kadarlık bir özel iletişim vergisinin iade edileceği hesaplandı. Cep telefonları operatörleri bu fazla miktarı müşterilerine yansıtacak. Farklı yöntemlerde ödeme yapabilirler” dedi. Maliye tarafından ne kadarlık ödeme yapılacağına ilişkin rakam verilmese de düzenleme milyonlarca cep telefonu abonesini ilgilendirdiği için rakamın milyonlarca lira olacağı belirtiliyor. Gelir İdaresi konuyla ilgili olarak Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom yetkilileri ile görüşüyor.
 

 

star.com.tr

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2016, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER